طبیعت و محیط زیست

معمای بزرگ مسیریابی “شاه‌پروانه‌ها” حل شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

“شاه‌پروانه‌ها” برای مهاجرت در طی ۲ ماه مسیر حدود پنج هزار کیلومتری کانادا تا مکزیک را می‌پیمایند. این پروانه ها در بین حشرات طولانی ترین مسیر پیمایش را دارند و یکی از معماهای بزرگ در علوم زیستی نحوه‌ی جهت یابی این حشرات در طی این مسیر بود. برای حل این معمای بزرگ پروفسور الی شلیزرمن استاد ریاضی دانشگاه واشنگتن به کمک زیست شناسان آمد و تیمی که به رهبری او مسئولیت این تحقیق را به عهده داشتند موفق به حل این معما شدند.
آنها با ثبت فعالیت های نورون‌های شاخک و چشم شاه‌پروانه‌ها و شبیه سازی نورون‌های تشخیص زمان در شاخک پروانه و نورون های جهت‌یاب در چشم پروانه موفق به کشف چگونگی مسیریابی آنها شدند. این تحقیقات نشان داد که جهت یابی این پروانهها بستگی به این دارد که خورشید در چه زمانی از روز در چه محلی از آسمان قرار دارد. پروفسور شلیزرمن در این رابطه گفت: «این سیستم به پروانه‌ها امکان می‌دهد با قطب‌نمای خورشیدی خود در تمام روز به سمت جنوب پرواز کنند»
مدل شبیه سازی شده توسط محققان دو علامت را دریافت و آنها را با هم تطبیق می‌دهد تا به سیستم بگوید برای باقی ماندن در مسیر درست به چه تغییر جهتی نیاز است.
در ادامه این تحقیقات پروفسور شلیزرمن و همکارانش قصد دارند ربات یک شاه پروانه را بسازند که قابلیت دنبال نمودن شاه‌پروانه های واقعی را در مسیر مهاجرتشان داشته باشد. او در این باره گفت: «ما می‌توانیم با استفاده از این مفاهیم روباتی بسازیم که همین کار را بکند، هم از خورشید انرژی بگیرد هم با کمک آن جهت‌یابی کند».

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست