اخبار ایران و جهان

یکصد و چهلمین جلسه شورای عتف: پیشنهادهای سازمان مدیریت رای نیاورد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یکصد و چهلمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عتف (علوم، تحقیقات، فناوری) روز گذشته (۲۵ فروردین ماه ۹۵) در ساختمان وزارت علوم برگزار شد.
در این جلسه ۴ مورد مختلف مورد بررسی و رای گیری قرار گرفت که بیشتر آنها پیشنهادات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بود که البته در تمام این پیشنهادات ناکام ماند.

یکی از موارد مطرح شده در این جلسه اصلاح دستورالعمل ماده ۵۶ قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در سال ۱۳۹۵ در خصوص نحوه مصرف سهم یک درصد اعتبارات دستگاه های دولتی در حوزه پژوهش و فناوری بود؛ که اعضای شورا به آن رای ندادند.

نگاهی به نکته مدنظر سازمان مدیریت

پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی مربوط به اصلاح تبصره یک ماده ۶ این آئین نامه بوده جایی که ذکر شده سهم یک درصد اعتبارات دستگاه های دولتی در حوزه پژوهش و فناوری، باید میزان ۵۰ درصد از این یک درصد در داخل دستگاه ها صرف شود و ۵۰ درصد باقیمانده را دستگاه مسوول با دانشگاه ها و مراکز وابسته به وزارتخانه های علوم و همچنین بهداشت و درمان به صورت برون سپاری قرارداد ببندد.
سازمان مدیریت با دلایلی پیشنهاد کرده بود که کلمه وابسته حذف شود تا دستگاه ها بتوانند با کلیه مراکز پژوهشی که از وزارت علوم مجوز دارند، قرارداد منعقد نمایند.

ثبت پایین تر از ۵۰۰ میلیون ریال در سامانه سمات

اما مورد بعدی مطرح شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصلاح مواد ۷ و ۹ همین آئین نامه مذکور بود که باید گفت مطابق با مواد مطروحه در این آئین نامه تمام دستگاه ها باید تمام اعتبارات خود را در سامانه سمات به منظور برخورداری از یک سامانه مدیریتی آماری در خصوص هزینه کرد پـژوهش گزارش کنند.
حالا پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی به این شکل است که  دستگاه هایی که از اعتبارات کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال برخوردارند، ضرورتی به ثبت گزارش آنها نیست که البته این پیشنهاد هم در جلسه امروز رای نیاورد.
اما در ادامه مصوب شد که دستگاه هایی که سهم یک درصد آنها پائین تر از ۵۰۰ میلیون ریال است، برای ثبت نام و گرفتن کد، دیگر نیازی به ارائه برنامه سه ساله در حوزه پژوهش و فناوری ندارند.
پیشنهاد سوم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اصلاح ماده ۲۸ آئین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی استان ها در ارتباط با کارگروه پژوهش و فناوری در استان ها بود که در متن این پیشنهاد آمده بود: رئیس کارگروه پژوهش و فناوری رئیس مدیریت و برنامه ریزی استان باشد که این پیشنهاد هم رای نیاورد.

اصلاح اعضاء شورای عتف

“معاون اول رئیس جمهوری: این ترکیب اعضاء مقداری شلوغ است و در صورت امکان و در جهت سرعت در کار باید کاهش یابد.”

این جمله باعث شد تا در جلسه شورای عتف بیشترین زمان صرف بررسی این موضوع که چه کسانی در این شورا حضور داشته باشند، شود.
نکته ای که البته هم مخالفین و هم موافقین جدی داشت و پس از بحث های طولانی سرانجام مقرر شد،  با توجه به این که تغییرات زمان بر بوده و از مراحل قانونی پیچیده ای برخوردار است، در حال حاضر تغییری در اعضای این شورا صورت نپذیرد.
هرچند که قائم مقام دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) تاکید کرد: در صورت تاکید (معاون اول رئیس جمهور) بر تغییر در تعداد اعضای این شورا به طور حتم طبق بحث های صورت گرفته ترکیب وزیران یا روسای فرهنگستان ها و نمایندگان انجمن های علمی و بخش خصوصی کاهش خواهد یافت.

 

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست