اخبار ایران و جهان

صفاریان پور: “چرخ” نفس تازه کرد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

طبق وعده ای که علمنا روز گذشته به مخاطبین خود برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با به روی آنتن رفتن سری جدید برنامه علمی ”چرخ” داده بود، تصمیم گرفتیم تا مصاحبه ای با ”سیاوش صفاریان پور” مجری با سابقه صداوسیما در حوزه علم و البته مجری برنامه چرخ انجام دهیم.
تلاش کردیم در این گفت و گو به سوالاتی که احتمالا به ذهن مخاطبان این برنامه نیز رسیده و بی صبرانه به دنبال پاسخ آن، قبل از آغاز سری جدید چرخ هستند پاسخ دهیم. طبق معمول سیاوش صفاریان پور با سعه صدر و به گرمی پذیرای سوالات ما بود و ظریفانه پاسخ به آن ها داد.
صفاریان پور در پاسخ به این سوال که آیا در سری جدید مخاطبان شاهد تفاوت محتوایی خواهند بود یا خیر گفت: در محتوای برنامه تفاوتی نخواهیم داشت، چون قصد ما ادامه دادن مسیر سری قبلی برنامه است و این ادامه مسیر براساس خواست مخاطبان برنامه چرخ در نظر گرفته شده است. پس ساختار اصلی برنامه که همان پرداختن به تازه ترین رویدادهای علمی ایران و جهان است تغییری نخواهد کرد.
در ادامه مجری برنامه چرخ در زمینه استفاده از کارشناسان و اینکه در این سری از برنامه، مخاطبان می توانند از نظرات چه افرادی در حوزه علم استفاده کنند توضیح داد: قطعا افراد و چهره های جدید تری در این سری از برنامه به ما ملحق خواهند شد.
در زمینه تغییرات در دکور برنامه هم صفاریان پور با تایید تغییرات جزیی اظهار کرد: ساختمان کلی دکور برنامه مانند قبل حفظ خواهد شد چون این ساختار برای مخاطبان برنامه آشنا است، اما تغییراتی جزیی در آن وجود خواهد داشت.
مجری با سابقه حوزه علم کشورمان در پاسخ به اینکه آیا در کادر اجرایی، پشت صحنه و اتاق فکر برنامه تحولی صورت گرفته، گفت: در واقع ما در این فاصله سعی کردیم، تنها نفسی تازه کنیم و با توجه به خواست مخاطبان نسبت به وجود برنامه ای در حوزه علم و علاقه آن ها به سری قبلی برنامه، در محتوا و گروه اجرایی برنامه چرخ تغییرات زیادی ایجاد نشده است. در واقع سعی کردیم نفرات اصلی قبلی را حفظ کنیم ولی نفرات جدید زیادی نیز به ما اضافه خواهند شد.
صفاریان پور همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه ایده ای برای افزایش جذابیت برنامه نسبت به سری قبل دارید اضافه کرد: در فرم و ساختار برنامه تغییراتی برای این منظور انجام داده ایم که مخاطبان و بینندگان باید تا شروع برنامه برای اطلاع از جزییات آن صبر کنند. از جمله بخش هایی که می توانم در این رابطه به آن اشاره کنم و به برنامه اضافه شده است قسمتی است که برگرفته از تب این روزهای برنامه های مختلف سیما از جمله خندوانه، دورهمی و غیره و جا افتادن آن در فرهنگ اجتماعی و عمومی ما، یعنی اجرای ”استندآپ کمدی”، می باشد. این پدیده ما را به این فکر انداخت تا بخشی به نام ”استندآپ ساینس اند تکنولوژی” در سری جدید چرخ و ساختار جدید آن داشته باشیم. در واقع این بخش گفتار صاحب نظران و کارشناسان در موضوع خاص علمی خواهد بود که به صورت مونولوگ انجام می شود. البته با در نظر گرفتن قواعد جذابیت و وفاداری علمی در مسیر ترویج و همگانی کردن علم و دانش.
با توضیحاتی که صفاریان پور از سری جدید برنامه وزین و پرمخاطب چرخ داد بی صبرانه باید منتظر بود تا دید این بار تیم فکری این برنامه چه خواهند کرد و چگونه مخاطبان تشنه علم و دانش خود را از جدیدترین علوم و یافته ها سیراب خواهند کرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست