پزشکی و سلامت

یافتن اولین نشانه ها برای کنترل و درمان سرطان مغز استخوان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یکی از بدخیم ترین سرطان های که بشر ممکن است به آن دچار شود و تاکنون روش درمان قطعی برای آن یافته نشده سرطان مغز استخوان است. اما به تازگی و براساس نتایج مطالعاتی که در مجله ACS Nano منتشر شده است محققان توانسته اند با به کارگیری یک سیستم انتقال برپایه فناوری نانو، موفق به حفظ سرطان مغز استخوان در مرحله نهفته گردند. از آنجایی که سرطان در این مرحله هیچ گونه علائمی ندارد و به بیمار آسیب نمیرساند و همچنین قابل کنترل است، رسیدن به این دستاورد اهمیت بسیاری پیدا می کند.
سرطان بدخیم استخوان که اغلب در کودکان و نوجوانان مشاهده می شود در صورت رسیدن به مرحله دگردیسی شانس درمان و بهبودی را به ۱۵ درصد کاهش می دهد که از این حیث یکی از بدخیم ترین بیماری ها محسوب می گردد. اما اکنون دانشمندان امیدوارند با روش درمانی جدید که حاصل علم نانوپزشکی نوین می باشد بتوانند عوارض و ضایعات این بیماری را در همان مراحل اولیه متوقف کنند و تحت کنترل دربیاورند.
ساتچی، رهبر این گروه تحقیقاتی در این زمینه می‌گوید: «ما می‌خواهیم که سرطان را در یک مرحله خاموشی نگه‌ داریم. هنگامی که سرطان مغز استخوان از محل تومور اولیه خود شروع به دگردیسی می‌کند، دیگر هیچ روش درمانی موثری برای بهبودی وجود ندارد، فقط روش‌هایی برای به تاخیر انداختن آن وجود دارد».
اساس تحقیقات این گروه در واقع مقاله ای است که در سال ۱۹۹۳ و در مجله New England Journal of Medecine منتشر شده بود. در این مقاله به این موضوع پرداخته شده بود که در برخی از بیماران به صورت اتفاقی در حین نمونه برداری یا کالبد شکافی علایم این سرطان مشاهده شده اما خود این افراد متوجه بیماری خود نشده بودند و علایم ظاهری آن را در طول حیات نداشتند.
ساتچی همچنین اضافه کرد: «تومورهای مغز استخوان بعد از جراحی و خروج از بدن با حالتی شدیدتر برمیگردند و ما تصمیم گرفتیم تا در این زمینه تحقیقاتی انجام بدهیم».
رهبر این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «هدف ما این است که بدانیم چه چیزی باعث می‌شود تا دوباره این سلول‌های سرطانی در این موارد فعال شوند. تا زمانیکه سلول‌های سرطانی در مرحله کمون (بدون علامت) باقی بماند، سرطان یک بیماری قابل کنترل است. به‌عنوان مثال بسیاری از افراد، بدون اینکه بدانند با جراحات تیروئیدی به زندگی خود ادامه می‌دهند. روشی که ما استفاده می‌کنیم یک روش بسیار خوش‌بینانه است و اعتقاد داریم که از این روش می‌توان برای دیگر سرطان‌ها نیز استفاده کرد».
بدین منظور این تیم تحقیقاتی برای تهیه مدل خود از بافت تومور مغز استخوان در دو حالت خاموش و بدخیم از موش استفاده نمودند و نتایج متفاوتی را در این دو حالت به دست آوردند.
ساتچی می‌افزاید: «ما این تفاوت‌ها را بررسی و آزمایش کردیم، زیرا می‌دانستیم اگر بتوانیم چگونگی تکوین آنها را درک و شناسایی کنیم، در این صورت خواهیم توانست آنها را در مرحله کمون و نهفته نگه‌داریم».
محققان توانستند به سه میکرو RNA که در بافت تومور بدخیم به صورت اندک و در بافت تومور نهفته به مقدار زیاد وجود داشتند، دست پیدا کنند. با ایجاد تغییراتی در این میکرو RNA ها محققان مشاهده کردند که توانایی سلول های سرطانی برای ارتباط با سلول های سالم کاهش کم شده و با این فرآیند پتانسیل بدخیم بودن سرطان کاهش می یابد.
ساتچی می‌افزاید: «سلول‌های سرطانی درمان‌شده با میکرو RNAهای انتخابی قادر به تغذیه از رگ‌های خونی برای ادامه رشد خود نیستند. برای اینکه این میکرو RNAها در خون پایدار باشند، باید آنها را درون نانوذراتی قرار دهیم که در رگ‌های خونی سالم جریان یابند، و تنها میکرو RNAها در مجاورت یک تومور رهاسازی شوند. ما یک نانودارو طراحی کردیم که دارای یک سیستم فعال‌سازی ویژه در محل تومور است».
نتیجه این تحقیقات بر روی موش ها نشان داد که این فرآیند می تواند تا شش ماه طول عمر آن ها را افزایش داده که معادل ۲۵ سال برای یک انسان می باشد. این نتایج برای درمان این بیماری صعب العلاج خبری بسیاری امیدوارکننده محسوب می شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست