آخرین اخبار

تولید پوشش های سد حرارتی با خواص برتر

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پوشش‌های سد حرارتی نانوساختار با خواص برتر، توسط محققان دانشگاه مالک اشتر طراحی و ساخته شد…

در صنایعی همچون صنایع تولید انرژی و هوافضا که همواره اجزا و قطعات تجهیزاتی با دماهای بسیار بالا سرکار دارند، این حرارت ناشی از گرما باعث می شود عمر قطعات کاهش یابد زیرا آنها همواره در معرض تخریب ناشی از اکسیداسیون وسایش قرار می گیرند.
از این رو برای محافظت از تجهیزات از پوشش هایی تحت عنوان “پوشش سد حرارتی” استفاده می کنند. این پوشش‌ها از موادی با ضریب هدایت حرارتی کم ساخته شده‌اند که از انتقال حرارت محیط داغ به قطعه جلوگیری می‌کند و همواره می توان با استفاده از فناوری نانو خواص حرارتی و چسبندگی این پوشش ها را افزایش داد و عملکرد آنها را بهبود بخشید.
در همین مسیر، محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر با همکاری یک شرکت موفق به تولید پوشش سد حرارتی نانوساختاری شدند که خواص حرارتی به‌ مراتب بهتری را در مقایسه با نمونه‌های مشابه ارائه می‌دهد که در صنایع بسیار پرکاربرد می باشد.
دکتر مرتضی حاجی‌زاده اوغاز، مجری این طرح از محصولات پایه زیرکنیایی به‌عنوان محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف یاد کرد و هدف از انجام این پژوهش را تولید پوشش‌های سد حرارتی پایه زیرکنیایی نانوساختار با خواص حرارتی بهینه شده عنوان کرد.
هدایت حرارتی پایین، استحکام مکانیکی و چسبندگی بالای پوشش به زیرلایه و قابلیت بالای این پوشش در تحمل شوک‌های حرارتی از مزایای عمده‌ی این پوشش‌های نانوساختار به شمار می‌روند. خصوصیات مذکور در نهایت منجر به افزایش عمر و بازدهی توربین خواهد شد.
در طرح حاضر از نانوپودری از جنس زیرکنیا که توسط ایتریم و سریم پایدار شده به عنوان ماده‌ی پوشش استفاده شده است. این نانوپودر به‌وسیله‌ی فرایند پاشش پلاسمایی بر روی زیر لایه‌ی از جنس سوپرآلیاژ نیکل اعمال شده و سپس ارزیابی‌های کیفی و کمی از قبیل چسبندگی، مقاومت به خوردگی داغ، ریزساختار و خواص مکانیکی بر روی پوشش صورت گرفته است.
حاجی‌زاده با اشاره به واردات محصولات پایه زیرکنیایی از کشورهای دیگر و هزینه‌ی بالای آن خاطرنشان کرد: با استفاده از دست آوردهای این پژوهش می‌توان به‌راحتی و با هزینه‌های به‌مراتب کمتر این محصول را در داخل کشور و با امکانات داخلی تولید کرد و علاوه بر رفع نیازهای داخلی صادرات آن را نیز مدنظر قرار داد. در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌های اولیه جهت تولید انبوه این محصول و حمایت‌های مالی از سوی نهادهای دولتی از جمله ستاد فناوری نانو می‌تواند تا حدود زیادی مسیر بومی‌سازی فناوری تولید این محصول را هموار نماید.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست