اخبار ایران و جهان

تجلیل از چهره مطرح مغز و اعصاب جهان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح امروز مراسم تجلیل و قدردانی از دکتر مجید سمیعی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور کمال خرازی رییس پژوهشکده علوم شناختی، محمد فرهادی وزیر علوم، سید جواد میراسماعیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاونین و رؤسای دانشکده‌ها برگزار شد.
در این مراسم نخست رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر میر اسماعیل به ارائه گزارش مختصری از فعالیت‌های دانشگاه و دانشکده‌های متعدد و منحصر به فرد آن، و همکاری مراکز تحقیقاتی دانشگاه با سازمان بهداشت جهانی پرداخته و از کسب مجوز و قصد تأسیس دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه در سال آتی خبر داد.
سپس دکتر دانشی توضیحات کوتاهی را در رابطه با نحوه ورود جراحی قائده جمجمه به ایران در بیست سال قبل و دشواری‌های آغاز کار این حوزه بیان نمود.
پس از آن دکتر فرهای به ضمن بیان مواردی مشابه در خصوص همایش جراحی قائده جمجمه و تاریخچه آن، به ذکر بخشی از خدمات و فعالیت‌های شاخص دکتر مجید سمیعی پرداخت. وی عنوان کرد که دکتر مجید سمیعی به طور سمبلیک و رسمی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران است. وزیر علوم همچنین از تأسیس مرکز تحقیقاتی بین المللی در زمینه علوم زیستی، طبیعی، مهندسی پزشکی، نوروساینس و چند زمینه دیگر بین رشته‌ای به خواست و مدیریت دکتر سمیعی خبر داد.
دکتر مجید سمیعی نیز با تشکر از دانشجویان و بیان اینکه آن‌ها تنها امید آینده کشور هستند صحبت‌های خود را آغاز کرد.
وی بیان داشت که تنها آرزوی هر استاد با تجربه این است که دانشجوهایش از خود او بهتر شوند. برنده جایزه نورون طلایی سال ۲۰۱۴ برای آشنایی دانشجویان با رموز موفقیتش، بحثی با عنوان «زندگی من به عنوان یک جراح مغز و اعصاب» را دنبال نمود. دکتر سمیعی در ادامه به بیان برخی از مباحث و پیشرفت‌های علوم مغز و اعصاب، جراحی‌ها، پیوندهای اعصاب  و دستاوردهای خود در این حیطه‌ از جمله جراحی‌هایی که برای اولین بار در ایران انجام داده پرداخت.
وی با ابراز خشنودی از اینکه امسال می‌توانیم بیستمین سال جراحی قائده جمجمه در ایران را جشن بگیریم در مورد مرکز مغز و اعصاب در حال تأسیس این نوید را به دانشجویان داد که به دلیل انتقال ۵۰ سال تجربه، این مرکز یکی از بهترین مراکز در جهان خواهد بود.
رئیس افتخاری فدراسیون جهانی جراحان مغز و اعصاب با خبر از نحوه گزینش این مرکز، بر روی ضابطه‌مندی، تمرکز گزینش کاندیداهای این مرکز بر بعد علمی و شخصیتی و عدم دخالت سفارشات در این کار تأکید کرد. تا جایی که در نشست خبری پس از مراسم گفت: «اگر کسی سفارش نامه‌ای از کسی بیاورد همین به تنهایی دلیل رد او خواهد شد.»
دکتر سمیعی در پایان خبر داد که راه اندازی یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی پایه‌ای در علومی مانند ریاضی، شیمی، فیزیک، لیزر و … از امسال شروع خواهد شد. مرکزی که با کمک دولت اما با تصمیم گیری هیأت بین المللی از مؤسسان، قرار است با مراکزی همچون MIT رقابت کند. تمرکز این مرکز چشم داشت به علوم و تکنولوژی‌های آینده خواهد بود.
در پایان مراسم لوح تقدیر و عضویت افتخاری هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دکتر سمیعی اهدا شد.
پس از مراسم تجلیل، دکتر سمیعی در پاسخ به سؤالات خبرنگاران به نکاتی در مورد مرکز مغز و اعصاب ایران، سمپوزیوم بین المللی مغز اعصاب امسال در ایران و مرکز تحقیقاتی علوم پایه‌ای اشاره کرد.
وی عنوان کرد که فعالیت‌های زیادی برای تمایز مرکز مغز و اعصاب ایران با سایر بیمارستان‌های ایران و جهان در سال‌های اخیر انجام شده و همچنان در حال انجام است. دکتر سمیعی با تأکید بر این مورد که علاقه‌‌مند به تنها راه افتادن یک ساختمان و پرچم زدن نیست گفت: «منابع انسانی در درجه اول هستند.» وی نسبت به آینده این مرکز ابراز امیدواری کرده و افزود: «کارهای علمی و تشخیصی مرکز به طور صد درصد تا آخر سال راه‌اندازی می‌شوند اما کارهای درمانی نیاز به زمان بیشتری دارد.»
دکتر سمیعی در ادامه به اهمیت پنجمین سمپوزیوم مغز و اعصاب که ۲۹ فروردین ماه در کشورمان برگزار می گردد پرداخته و با اشاره به حضور ۷۰۰ نفر از بهترین جراحان مغز و اعصاب از ۹۰ کشور دنیا، از دشوارترین و به روز ترین رشته‌ها،  ایجاد چنین همایشی در ایران را بی نظیر دانست.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست