آخرین اخبار

ایجاد دوقلوهای همسان آزمایشگاهی برای اولین بار در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

برای اولین بار در کشور بررسی ایجاد دوقلو در محیط آزمایشگاه در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد انجام می‌شود…

برای اولین بار در ایران بدنبال ارائه طرح تحقیقاتی بررسی میزان موفقیت لقاح خارج رحمی در زوجهای نابارور توسط متخصصین دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و تلاش در جهت برگزاری کنگره‌های علمی در این باره و تاسیس مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری دانشگاه در سال ۱۳۶۸ اولین فرزند حاصل از IVF+ET ایران در دیماه ۱۳۶۹ چشم به جهان گشود.
با پیشرفت این علم تنها ۲ سال پس از اولین مورد موفقیت آمیز جهانی انجام روش پیشرفته تر میکرواینجکشن با تزریق یک اسپرماتوزوئید بداخل تخمک (ICSI) در سال ۱۳۷۴ این تکنیک نیز بکار گرفته شد و در درمان ناباروی مردان و درصدی از ناباروری زنان که قبلاً” امیدی نداشتند گام دیگری در افزایش موفقیت برداشته شد.
مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری یزد در پایان سال ۱۳۷۹ از طرف معاونت آموزشی وزارت بهداشت – درمان و آموزش پزشکی بعنوان قطب علمی کشور در زمینه ناباروری و تولید مثل و همچنین در سال ۱۳۸۰ بعنوان مرکز تحقیقاتی نمونه در جشنواره پژوهشی رازی معرفی گردید.
پژوهشکده تولید مثل یزد تحقیقات متعددی در زمینه‌های مختلف تولید مثل و ژنتیک انجام داده است که مورد قبول مراکز علمی داخل و خارج از کشور می‌باشد.
یکی از این پروژه های تحقیقاتی در این پژوهشکده ایجاد دوقلوهای همسان در آزمایشگاه می باشد که پرفسور محمدعلی خلیلی، عضو هییت علمی این پژوهشکده با اشاره به پیشرفت علم در زمینه جنین‌شناسی آزمایشگاهی گفت: ایجاد دوقلوهای همسان در آزمایشگاه به عنوان یک تکنیک جدید به منظور افزایش میزان موفقیت در درمان زوج‌های نابارور در حال تحقیق است.
وی دوقلوهای همسان در جامعه را یک پدیده طبیعی و قابل مقایسه با دوقلوهای ناهمسان دانست و افزود: در این تکنیک از یک جنین حاصل از سلول‌های جنسی زن و مرد، دو جنین در محیط آزمایشگاه ایجاد می‌شود، به طوری که نیمی از سلول‌ها از جنین برداشته شده و به طور جداگانه رشد داده می‌شوند.
معاون آموزشی پژوهشکده علوم تولید مثل یزد گفت: از جمله مزیت‌های این روش، بالابردن شانس بچه‌دار شدن زنان با سن بالا، زوج‌های دارای جنین با کیفیت ولی تعداد کم و زنان دچار بیماری‌های لگنی حاد است.
خلیلی افزود: ایجاد دوقلو در آزمایشگاه برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ میلادی به صورت تحقیقاتی در انسان انجام شد که نتیجه آن تأیید توانایی تکامل این جنین‌ها در آزمایشگاه بود.
وی با اشاره به ضرورت ایجاد زمینه توسعه علمی و تحقیقات در کشور، خاطرنشان کرد: این روش که با عنوان «ایجاد دوقلو در محیط آزمایشگاه» در دنیا شناخته شده است، برای اولین بار در ایران در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد در حال بررسی است.
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم تولید مثل یزد ادامه‌ داد: در این تحقیق، دوقلوهای ایجاد شده در آزمایشگاه از نظر کیفیت، توانایی تکامل و همچنین ناهنجاری‌های کروموزومی ارزیابی و با جنین‌هایی که بطور معمول با روش IVF ایجاد شده‌اند، ارزیابی می‌شوند.
خلیلی تصریح کرد: در نهایت، هدف از انجام این طرح، ارزیابی‌های آزمایشگاهی جنین‌های حاصل از این روش و بررسی قابلیت کاربرد درمانی آنها برای بیماران مذکور با ایجاد تعداد جنین بیشتر و افزایش شانس باروری است.

+تصویر اصلی این مطلب تزئینی است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست