طبیعت و محیط زیست

پیچ و تاب‌های تاریخی یک رودخانه

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تکنولوژی نقشه‌برداری لیزری پیچ و خم‌های رودخانه ویلامته در اُریگان طی ۱۲۰۰۰ سال اخیر را آشکار می‌کند.
نقشه‌های عادی مرسوم معمولاً رودخانه‌ها را به صورت یک خط ساکن نشان می‌دهند، اما ترسیم واقعیت را نشان نمی‌دهد. اکثر رودخانه‌ها به صورت مداوم تغییراتی در عمق و مسیر خود، در طول فصول و سال‌ها دارند. طبق گفته ایان مَدین، محقق ارشد دپارتمان زمین‌شناسی و معادن اوریگان، در این مبحث رودخانه ویلامِته (wilamette) در اوریگان به «دلیل دشت سیلابی بسیار پویا و فعالش» مشخصاً جالب توجه است.
فن‌آوری موسوم به lidar (این کلمه گرفته شده از light radar می‌باشد.) اکنون می‌تواند هزاران سال از تاریخچه رودخانه را با استفاده از جمع‌آوری هزاران نقطه اطلاعات از طریق یک لیزر هوایی آشکار کند. lidar پالس‌های لیزری را به سمت زمین و سطوح مختلف (خاک، آب، سنگ و …‌ ) می‌فرستد سپس بازتاب پالس را دریافت می‌کند. به این صورت که هر بازتاب یک نقطه داده می‌باشد. محققان می‌توانند با استفاده از ترسیم نقشه‌ی این نقاط داده، تصویری ایجاد کنند که با حذف ساختمان‌ها و بافت گیاهی، شکل چشم‌انداز را با جزئیاتی دقیق نشان می‌دهد که در این مورد ویژگی‌های توپوگرافی ظریف هستند که می‌توانند شکل‌های گذشته رودخانه را روشن کنند. تصویر lidar که اینجا نشان ‌داده‌شده است کانال‌های بسیار رودخانه ویلامته در گذشته را که در دشت سیلابی حرکت می‌کرده نشان می‌دهد.
« درک اینکه رودخانه در گذشته چگونه حرکت کرده‌است به دانشمندان و مهندسین کمک می‌کند  تا بتوانند پیش‌بینی کنند رودخانه در آینده کجا خواهد رفت و به طبع آن دشت سیلابی را طوری مدیریت کنند که ریسک را به حداقل برسانند. تصویر جزئی تغییران سطح زمین در دشت سیلابی به شناخت ترکیب زمین‌شناسی و انواع خاک منطقه کمک می‌کند.»      ـــ  ساندارا جِی. آکرمن

۲۰۱۶۲۲۱۵۴۸۲۱۱۱۷۱۵-۲۰۱۶-۰۳SightingsF1 (2)

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست