پزشکی و سلامت

شکری که کلسترول را ذوب می‌کند

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

تعدادی موش تحت رژیم غذایی پر از چربی قرار گرفتند، در حالت عادی این رژیم غذایی باعث ایجاد پلاک‌های کلسترولی در رگ‌ها شده و رگ‌ها را سخت می‌کند اما به تازگی دانشمندان متوجه شدند که قند سیکلودکسترین (cyclodextrin) کلسترول ساخته شده در رگ‌ها را از بین برد. این یافته‌ها در Science Translational Medicine منتشر شد.
این قند یک روند طبیعی حذف کلسترول را تقویت کرده و سلول‌های ایمنی را وادار به تسکین التهاب به جای تحریک آن می‌کند. سیکلودکسترین به طور رسمی بیشتر به عنوان ۲-هیدروکسی پروپیل-بتا-سیکلودکسترین (۲-hydroxypropyl-beta-cyclodextrin) شناخته می‌شود و به عنوان یک ماده‌ی فعال در ترکیب مطبوع‌‌کننده‌های هوا استفاده می‌شود. این ماده همچنین در تنوع گسترده‌ای از داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به ساخت هورمون، مواد ضد قارچ، استروئیدها و سایر ترکیبات محلول کمک می‌نماید. اگر این نتایج به دست آمده در مطالعات انسانی نیز اثبات گردد، این قند می‌تواند به عنوان ذوب کننده‌ی کلسترول‌هایی که رگ‌ها را مسدود می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد.
محققان این دستاورد را امید بخش می‌داند اما باید آزمایش‌های بالینی در این زمینه صورت گیرد. النا آیکاوا (Elena Aikawa) که زیست شناس عروقی در بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون است، بیان کرد: «این مولکول شیرین به طور کلی بی‌خطر است اما تزریق آن ممکن است ریسک آسیب‌های کبدی یا از دست دادن شنوایی را بالا ببرد»
موش‌های مورد مطالعه در این تحقیق هیچ نوع اثرات جانبی را نشان ندادند اما تحقیقات پیشین نشان داد که این قند می‌تواند موجب آسیب‌های شنوایی در موش‌ها و گربه‌ها شود. این مولکول باعث شنت کلسترول از کبد می‌شود، بنابراین میزان زیاد کلسترول می‌تواند موجب ساخت چربی در کبد شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد ‌کند.
سیکلودکسترین با فعال کردن ژن خاصی به نام LXR عمل می‌کند. پروتئین‌های این ژن، باعث فعال شدن آبشاری سایر ژن‌های دخیل در پردازش کلسترول می‌شوند و در نتیجه آن را از بدن خارج می‌کنند.
با اینکه سیکلودکسترین توسط FDA تایید شده است، ممکن است قبل از استفاده توسط عموم چند سال زمان نیاز باشد.

+توضیح تصویر اصلی این مطلب: پلاک‌هایی که از بین رفتند. نوعی قند به نام سیکلودکسترین (cyclodextrin) ساخته شدن کریستال‌های کلسترول (به رنگ سفید) را در رگ‌ موش‌هایی که تحت رژیم‌های غذایی پرچرب بودند، متوقف کرد. در نتیجه این موش‌ها سلول‌های ایمنی التهابی یا ماکروفاژهای کمتری داشتند (رنگ قرمز). رنگ آبی هم نشان ‌دهنده‌ی هسته‌ی سلول‌ها است.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست