اخبار ایران و جهان

شبکه جهانی شهرها، طرح جدید یونسکو

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یونسکو قصد دارد تا پس از برگزاری دومین کنفرانس بین المللی شهرهای یادگیرنده در سال ۲۰۱۵ و در کشور مکزیک، شبکه جهانی شهرهای یادگیرنده (UNESCO Global Network of Learning Cities) را راه‌اندازی نماید. یونسکو اعلام کرده ارتقای یادگیری مادام‌العمر و افزایش سطح آگاهی شهروندان در جهت ایجاد شهرهای یادگیرنده پایدار از طریق توانمندسازی فردی و اجتماعی، توسعه اقتصادی و پیشرفت فرهنگی، و توسعه پایدار از اهداف این شبکه میباشد. بر طبق همین هدف گذاری یونسکو از کشورهای عضو درخواست کرده است تا شهرهای داوطلب خود را برای عضویت در این شبکه معرفی نمایند.
از دیدگاه یونسکو، شهر یادگیرنده، شهری است که تمامی منابع موجود خود در همه زمینه ها را در راستای محقق شدن اهداف مورد نظر این موسسه به کارگیرد و علاوه بر تعهد و اشتیاق زیاد حاکمان سیاسی مشارکت فعالانه ای نیز در این امر داشته باشند. اهداف مورد نظری که یونسکو از تشکیل چنین شبکه ای به شرح زیر میباشد:
۱- ارتقای یادگیری فراگیر از پایه تا آموزش عالی
۲- احیای یادگیری در خانواده‌ها و محله‌ها
۳- تسهیل یادگیری برای کار و در محل کار
۴- گسترش استفاده از فناوری‌های نوین در یادگیری
۵- ارتقای کیفیت یادگیری
۶- پرورش فرهنگ یادگیری در تمام طول عمر
شهرهایی که علاقه‌مند به پیوستن به این شبکه هستند باید پس از مطالعه دقیق اسناد و دفترچه راهنمای ایجاد شهرهای یادگیرنده، فرم تقاضای پیوستن به این شبکه را تکمیل نمایند و پس از امضای شهردار آن شهر، فرم تقاضا را حداکثر تا تاریخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۵ به گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو به نشانی الکترونیکی education@irunesco.org ارسال نمایند.
از طریق کلیک بر روی فرم تقاضا ، اسناد و دفترچه راهنما مدارک مورد نظر قابل دسترسی است. علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه اطلاعاتی یونسکو مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست