آخرین اخبار

سیستم های نرم افزاری مبتنی بر رایانش ابری، از دیدگاه دکتر پویان جمشیدی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

رایانش ابری مدلی است برای داشتن دسترسی فراگیر، آسان و بنابه‌سفارش شبکه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی پیکربندی‌پذیر (مثل: شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که بتوانند با کمترین کار و زحمت یا نیاز به دخالت فراهم‌کننده سرویس به سرعت فراهم شده یا آزاد گردند.
این مدل بر پایه شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات با به کارگیری شبکه است، از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد شده است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد. دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان می‌سازد و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد. به عنوان مثال آنچه یک ارائه‌دهنده خدمات نرم‌افزاری رایانش ابری ارائه می‌کند، برنامه‌های کاربردی تجاری آنلاین است که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزارهای دیگر به کاربران ارائه می شود.
دکتر پویان جمشیدی محقق دپارتمان محاسبات کالج سلطنتی لندن است. اولویت اولیه پژوهشی وی درباره مهندسی نرم افزار و تمرکز او برروی نرم افزار خود انطباقی است.
این محقق در تاریخ سه شنبه،۲۴ فروردین ۹۵ ساعت ۱۴ الی ۱۵ سخنرانی با موضوع “روش هوشمند خودیادگیر برای مدیریت مقیاس پذیری سیستم های نرم افزاری مبتنی بر رایانش ابری” در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهند کرد.
علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۶۶۱۶۵۱۶۹ داخلی ۱۱۷ تماس حاصل فرمایند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست