آخرین اخبار

ساخت ربات “خرچنگی” در ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ربات “لابستر” هموار کننده صنعت پتروشیمی در واحد علوم و تحقیقات طراحی و ساخته شد…

ربات یک دستگاه الکترومکانیکی یا یک نرم افزار هوشمند است که به عنوان جایگزینی برای انسان ساخته شده تا بتواند وظایف گوناگون را انجام دهد حتی جدا از این وظایف باید قدرتی داشته باشد برای انجام فعالیت هایی فراتر از توانایی‌های طبیعی و سرشتی بشر.
ربات ها در دسته هایی چون ربات پرنده، خزنده، ماهی، جنگجو، فوتبالیست، انسان نما، مبن یاب، مسیریاب و خانه دار طبقه بندی می شوند که هرکدام برای انجام فعالیت های خود برنامه ریزی جداگانه دارند.
در جهان تکنولوژی، ربات ها در حوزه های مختلفی مانند صنعت، اکتشاف و شناسایی، سرگرمی و تفریحات، امور پزشکی و ساخت اسباب بازی ها بسیار کاربرد دارند.
یکی از صنایعی که به وجود ربات ها بسیار نیازمند است صنعت پتروشیمی است که محققان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات توانسته اند با ساخت ربات “لابستر” کمی مسیر را برای استفاده از ربات در این صنعت هموار سازند.
آرش احمدی نیا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک و سرپرست تیم سازنده این ربات گفت: طراحی ربات لابستر براساس الگوبرداری از ساختار آناتومی خرچنگ دریایی الهام گرفته است.
وی در مورد ساختار این ربات شرح داد: دراین ربات ۴ جفت پا در طرفین و یک دم انتهایی وجود دارد که نیروی پیشران ربات را تأمین می کند. همچنین با حرکت ترکیبی پاها براساس الگوریتم حرکتی جاندار آبزی، این ربات توانایی تغییر جهت با مانوری بالا را دارا است.
بخش کنترلی ربات لابستر دارای سه مفصل حرکتی و با استفاده از ضرایب حرکتی موجی بدن ماهی قزل آلا تعبیه شده است که این امر بر سرعت نسبی ربات خواهد افزود. همچنین تغییر عمق و حرکت در بستر دریاها از جمله ویژگی های بارز این ربات است که موجب افزایش کارایی آن شده است.
احمدی نیا در مورد کاربرد این ربات در صنعت پتروشیمی گفت: با توجه به طراحی و کارایی تعریف شده برای ربات لابستر، این رباط در صنایع پتروشیمی به منظور بازدید از لوله های سوخت رسانی، جانور شناسی، فعالیت های تحقیقاتی به منظور تصویر برداری و آنالیز محیط در زیر اب کاربرد فراوانی خواهد داشت. و وی این نوید را داد تا شش ماه آینده این ربات وارد مرحله ساخت نمونه صنعتی می شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست