آخرین اخبار

تولید پوشش ضدخش خودرو در دانشگاه امیرکبیر

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با به کارگیری ترکیبات نانوساختار در روکش‌های خودرویی، مقاومت این پوشش‌ها نسبت به خش و خراش را به میزان زیادی افزایش دهند که از نتایج حاصل شده از این تحقیق می توان در صنایع هواپیماسازی و خودروسازی استفاده نمود.
آسیب دیدگی رنگ و پوشش خودروها علاوه بر افت جلوه ظاهری و قیمت محصول در لحظه، باعث پوسیدن، باد کردن و زنگ زدن بدنه آن هم به تدریج خواهد شد و از آنجایی که جلوگیری از این صدمات و خراش ها در استفاده از خودرو تقریبا امری غیرقابل امکان است، استحکام و مقاومت بالاتر و بیشتر این پوشش ها باعث افزایش طول عمر محصول و رضایت بیشتر مشتریان خواهد شد. به همین سبب محققان صنعت رنگ و پوشش امروزه با روی آوردن و استفاده از فناوری نانوذرات در پوشش های محافظتی توانسته اند در راستای افزایش مقاومت و استحکام خودرو گام های موثری بردارند.
محسن محسنی، یکی از محققین این دانشگاه، افزایش همزمان مقاومت در برابر خراش و همچنین قابلیت ترمیم شوندگی خش و خراش پوشش‌های خودرویی را به‌عنوان اهداف دنبال شده در این طرح عنوان کرد و افزود: در این تحقیق، تأثیر دو نانوساختار پلیمری بر خواص مکانیکی و ترمیم‌پذیری روکش خودرویی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. استفاده از پلیمرهای فوق شاخه‌ای و ترکیبات سیلیکونی نانو قفسه‌ای در این محصول موجب شده است که روکش حاصل از دو خاصیت نسبتاً متضاد مکانیکی، سختی و انعطاف‌پذیری به‌طور همزمان برخوردار شود. این ترکیبات با برهمکنش کووالانسی و فیزیکی با رزین زمینه و همچنین کنترل واکنش‌های پخت و تأثیر چشمگیر بر پیوندهای هیدروژنی، موجب بهبود مقاومت در برابر خراش و ترمیم شوندگی روکش می‌گردند.
وی افزود: در این پژوهش ابتدا تأثیر پلیمر فوق شاخه‌ای و ترکیبات سیلیکونی نانو قفسه‌ای هر کدام به‌طور جداگانه بر روی خواص مختلف پوشش آکریلیک ملامین مورد ارزیابی قرار گرفته است. در ادامه این روند، حضور همزمان ترکیبات مذکور و تاثیرات آن بر روی کیفیت پوشش نیز بررسی گشته است.
نتایج این پژوهش نشان داده‌ است، افزودن پلیمرهای فوق شاخه‌ای در مقادیر کم باعث بهبود چشمگیر خواص کلی و چقرمگی پوشش میگردد. همچنین افزودن ترکیبات سیلیکونی قفسه‌ای منجر به افزایش مقاومت در برابر خراش و خواص مکانیکی نانوکامپوزیت حاصل می‌شود. لازم به ذکر است تحقیقات حاصله نشان داده است که استفاده از ترکیب مذکور در مقادیر بالا کاهش انعطاف‌پذیری و از بین رفتن قدرت ترمیم‌پذیری روکش را در پی داشته است و نیز استفاده از هر دو ترکیب به‌طور همزمان موجب شده است که روکش به طور مشترک مقاومت به خراش و ترمیم‌پذیری را داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد‌ پوشش طراحی شده افزود: با استفاده از این محصول بر روی سازه های فلزی مانند خودرو می توان علاوه بر افزایش زیبایی ظاهری محصول، از پوششی با طول عمر بیشتر استفاده برد. در واقع مشتری ممکن است در ابتدا مبلغ بیشتری برای خودروی خود پرداخت کند اما این امر در زمان استفاده از محصول، کاهش هزینه های ناشی از تصادفات و صدمات احتمالی را درپی خواهد داشت.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های محسن محسنی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و حسین یاری عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست