آخرین اخبار

یک ایرانی رییس فدراسیون انجمن های بیوتکنولوژی آسیا شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان رئیس فدراسیون انجمن های بیوتکنولوژی آسیا انتخاب شد…

فدراسیون انجمن های بیوتکنولوژی آسیا (FABA) در فوریه سال ۲۰۰۴ در خلال کنفرانس BioAsia ۲۰۰۴ در کشور هند با آرای روسای هیات های حاضر در کنفرانس از ۸ کشور آسیایی تاسیس شد و پس از تهیه اساسنامه، در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۰۴ با شماره ۱۸۱۰ تحت قانون انجمن های هند ثبت شد جمهوری اسلامی ایران  نیز از جمله کشورهای موسس این فدراسیون است.
از اهداف تشکیل این فدراسیون می توان به حمایت از توسعه بخش بیوتکنولوژی در کشورهای آسیا، انتقال فناوری ، تحکیم حلقه های ارتباط دانشگاهیان و انتقال تکنولوژی اشاره کرد.
این فدراسیون سعی دارد اعضای خود را با تکنولوژی های موجود در منطقه، از طریق ایجاد بانک اطلاعات تکنولوژی ها و تخصص های مربوطه، برگزاری کنفرانس های بین المللی و نمایشگاه های سالانه و ایجاد حلقه های ارتباطی میان اهل صنعت و دانشگاه، آشنا سازد.
حال با این همه تفاسیر دکتر محمدعلی ملبوبی، معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان رئیس فدراسیون انجمن های بیوتکنولوژی آسیا انتخاب شد.
زمینه های فعالیت وی در این فدراسیون در حوزه های متعدد بیوتکنولوژی است که شامل توسعه آموزش و پژوهش، انتقال تکنولوژی، تجاری سازی محصولات حاصل از زیست فناوری و نیز ترویج سرمایه گذاری برای تاسیس شرکت های مشترک به منظور تولید و بازاریابی محصولات در این حوزه به شمار می رود.
گفتنی است اجلاس و نشست های سالانه فدراسیون، معمولا در اوایل هر سال میلادی  در حیدر آباد هند برگزار می شود. و شرکت کنندگان شامل مسئولان و محققان دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای عضو، مدیران مراکز رشد و پارک های فناوری و نیز صاحبان صنایع و شرکت های بخش خصوصی مرتبط با بیوتکنولوژی می باشند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست