فناوری

یک “فوم” که گلوله‌ها را متوقف می‌کند!

نوشته شده توسط محمد حسین نیرین

برای هزاران سال، زره چیزی بود که مردم می‌پوشیدند. این موضوع را باروت، چیزی که می‌توانست پرتابه‌ای را از لباس‌های زرهی فلزی عبور دهد، تغییر داد و با اختراع تانک در جنگ جهانی اول، زره به چیزی تبدیل شد که مردم سوارش می‌شدند. اختراع کولار در سال ۱۹۶۵، زره‌های پوشیدنی را بازگرداند. بنابراین گلوله‌های ضد زره طراحی شدند که از آن عبور کنند. مرحله بعدی تکنولوژی زره شاید بیشتر به یک خیز بزرگ شبیه باشد تا یک پیشرفت و ارتقاء! یک فوم جدید با ترکیب فلزی که می‌تواند گلوله‌های ضد زره را متوقف کند.
محققان دانشگاه ایالتی کارولاینای شمالی و مرکز تحقیق، توسعه و مهندسی ارتش ایالات متحده، با ترکیب چند ماده ضدگلوله زرهی جدید ساختند. این زره با ضخامت تنها ۲۵ میلیمتر از لایه‌ای سرامیکی به عنوان لایه‌‌ی جلویی که گلوله به آن برخورد می‌کند، لایه‌ی میانی از جنس فلز فرآوری شده با تکنیک‌های متالرژی پودر که نقش جاذب انرژی جنبشی گلوله را دارد و پنل‌های آلومینیم ۷۰۷۵ یا کولار به عنوان لایه پشتی تشکیل شده است.
افسانه ربیعی، استاد دانشگاه کارولاینای شمالی با آزمایش‌های استاندارد اعلام کرد که در این زره با قطری حدود یک اینچ، تنها ۸ میلیمتر تورفتگی ایجاد می‌شود. این در حالی‌ست که استاندارد سازمان ملی عدالت ایالات متحده تورفتگی تا ۴۴ میلیمتر را مجاز می‌داند.
پلیس که به زره‌های ضدگلوله نیاز دارد سال‌ها از صفحات سرامیکی استفاده می‌کند. اما صفحه جلویی تنها ۳٫۶ کیلوگرم وزن دارد و چون یک گلوله کوچک می تواند سوراخی سه اینچی در آن‌ها ایجاد کند، یک‌بار استفاده هستند. پلی‌اتیلن ماده‌ای سبک‌تر است اما بافت‌های آن با ذوب شدن جلو گلوله را می‌گیرند. اما فوم فلزی قابیلت مقاومت در برابر حرارت و شکستگی را دارد.
ربیعی فوم را در مقابل گلوله‌های ۷٫۲۶x51 میلیمتری و ۷٫۲۶x63 میلیمتری آزمایش کرده و این زره استاندارد زره نوع چهارم دپارتمان ملی عدالت امریکا یعنی مفید در برابر گلوله‌های ضد زره را گزراند. در ویدئویی که از یکی از این آزمایش‌ها منتشر شده می‌توانید ببینید که چطور گلوله در برخورد با زره متلاشی می‌شود.
هرچند فوم دارای ویژگی‌های ضد گلوله منحصر به فردی می‌باشد، محققانی که روی آن کار می‌کنند تصمیمی ندارند تا استفاده از آن را تنها موکول به مصارف دفاعی کنند. آن‌ها اصرار دارند که این ماده توانایی‌هایی در حوزه‌های پسماند اتمی و محافظت از ماهواره‌ها در مقابل برخورد اجسام و زباله‌های فضایی دارد.

درباره نویسنده

محمد حسین نیرین

دیدگاه شما چیست