پزشکی و سلامت

راه نوینی برای مهار سل

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

دانشمندان آمریکایی و استرالیایی ادعا می‌کنند راه جدیدی برای مهار رشد مایکوباکتریوم توبرکلوزیس که عامل اصلی ایجاد سل است، یافته‌اند.
پروفسور جیمز دی‌واس از دانشگاه کوئینزلند بیان کرد: «این کشف امیدهای تازه‌ای را برای توسعه روش‌های درمانی فراهم آورده است»
سل عفونت شدید ریه است که توسط باکتری‌های میله‌ای شکلی به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس به وجود می‌آید. این عفونت از فرد دارای بیماری ریوی فعال و از طریق قطرات درون ریه و گلو به افراد دیگر منتقل می‌شود.
این باکتری به طور عمده به ریه‌ها حمله می‌کند اما می‌تواند به بخش‌های دیگری از بدن مانند کلیه، مغز و نخاع هم آسیب بزند. در سال ۲۰۱۴ در سراسر جهان تعداد افراد مبتلا به سل ۶/۹ میلیون نفر تخمین زده شد که ۴/۵ میلیون نفر آن‌ها مرد، ۲/۳ میلیون نفر زن و ۱ میلیون نفر آن‌ها کودک بودند.
سل با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در طی یک دوره‌ی شش ماهه قابل درمان است ولی اگر به خوبی درمان نشود می‌تواند کشنده باشد.
این کشف جدید، راه نوینی را برای مهار قطعی رشد مایکوباکتریوم توبرکلوزیس پیشنهاد می‌کند. این محققان تاثیر ترکیبات وابسته به کلسترول را بر روی این باکتری بررسی کردند.
پروفسور دی‌واس گفت: «ما نشان دادیم که اگر به این باکتری کلسترول اصلاح شده داده شود، نمی‌تواند از آن به عنوان منبع انرژی استفاده کند و در نتیجه رشدش متوقف می‌گردد و جالب اینجاست که علت این موضوع را به طور کامل مشخص نیست»

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست