آخرین اخبار

بررسی دستاوردهای علمی در حوزه “مهندسی معدن”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

توسط استاد دانشگاه صنعتی میشیگان، آخرین دستاوردهای علمی حوزه مهندسی معدن تشریح می‌شود…

اولین علمی که بشریت از ابتدای وجود خود تا کنون با آن ارتباط نزدیکی داشته است، علمی است تحت عنوان مهندسی معدن.
این علم، مجموعه علوم و فنونی است که از اکتشاف یک کانسار آغاز و تا فرآوری آن ادامه می‌یابد. که برای اولین بار در انگلستان به عنوان اولین رشته مهندسی آکادمیک پایه گذاری شده است. و اکنون نیز به دلیل شرایط سخت کاری، یکی از ۱۰ حرفه دشوار جهان شناخته شده است.
از این گذشته این رشته در اقتصاد هر کشور بسیار اثر گذار خواهد بود بطوری که طبق آمار، در سال های اخیر صنایع و معادن در مجموع حدود ۲۵ درصد از اقتصاد ایران را بخود اختصاص داده است.
این دلایل باعث می شود این رشته و پرورش متخصصان مجرب در این حوزه مورد توجه قرار بگیرد از این رو همزمان با هفته مهندسی معدن، همایشی تحت عنوان “مهندسی معدن” در دانشگاه امیر کبیر برگزار خواهد شد.
احسان آزاد، دبیر سیزدهمین همایش مهندسی معدن گفت: مخاطبان این همایش دانشجویان، دانش آموختگان، اعضای هیات علمی، معدنکاران و فعالان صنایع معدنی هستند که می توانند در طول این هفته با ثبت نام در کارگاه های آموزشی با موضوعات کاربردی همچون حقوق معادن و ثبت محدوده های معدنی، مقاله نویسی معدنی، آشنایی با جواهرات و سنگ های معدنی و همچنین ابزار دقیق در بخش مهندسی معدن به صورت علمی و عملی آشنا شوند.
علاوه بر این، دستاوردهای قراردادهایی که در حاشیه همایش سال گذشته بین دانشگاه و برخی فعالان معدنی منعقد شده است، بررسی می گردد که این قراردادها علاوه بر انسجام و تقویت هرچه بیشتر ارتباط و همکاری مشترک صنعت و دانشگاه، نتایج ارزنده ای در حوزه های علمی، پژوهشی و اقتصادی خواهد داشت.
آزاد این نوید را داد: دکتر “ابراهیم ترشیذی” استاد دانشگاه میشیگان تک از آمریکا سخنران اصلی این همایش یک روزه خواهد بود که آخرین تحولات و دستاوردهای علمی حوزه مهندسی معدن را برای حاضران تشریح خواهد کرد.
و وی برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و یافته های علمی بخش معدن و قدردانی از برترین ها در بخش های دانشجویی، دانش آموختگان و معدنکاران را ازجمله برنامه های جنبی سیزدهمین همایش علمی مهندسی معدن در هفته اول خرداد ماه سال جاری عنوان کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست