آخرین اخبار پزشکی و سلامت

سواد سلامت ایرانیان ۶۸ درصد است

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر علی منتظری، رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، در نخستین همایش ملی سواد سلامت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزاری شد گفت: میانگین کنونی سواد سلامت که به مجموعه اطلاعاتی در حوزه بهداشت و درمان که افراد یک جامعه برای ارتقا سلامت و پیشگیری از بیماری­ها دارا هستند گفته می­شود، در ایران افزون بر ۶۸ درصد است.
وی ادامه داد: میانگین سواد سلامت در ایران طی سال­های گذشته رشد قابل توجهی داشته اما هنوز با وضعیت ایده ­آل فاصله دارد. به طوری که سواد سلامت ۴۲ درصد از جمعیت ایران ناکافی است.
دکتر منتظری ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد سواد سلامت زنان ایرانی بیشتر از مردان است و در گروه­های سنی بالاتر از ۵۵ سال نیز درصد سواد سلامت ناکافی بیشتر است. همچنین سواد سلامت در بین افراد بیکار نسبت به گروه­های شغلی مختلف ناکافی­تر می­باشد. سواد سلامت ناکافی در گروههای آسیب پذیر و کم درآمد نیز بیشتر است.
رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی محورهای سواد سلامت را سطح دسترسی مردم به مقالات، توانایی تجزیه و آنالیز اطلاعات در حوزه سلامت، توانایی در خواندن کتاب، بروشور و دفترچه­های تبلیغاتی دانست و اضافه کرد: بررسی­ها نشان می دهد برنامه های صداوسیما یکی از منابع مهم در ارتقا سطح سواد سلامت جامعه به شمار می رود.
لازم به ذکر است همایش ملی سواد سلامت با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان گروه­های مختلف آموزشی وزارت بهداشت و درمان از سراسر کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ۱۷ الی ۱۹ فروردین برگزار گردید.

پایگاه خبری وب دا

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست