اخبار ایران و جهان

نمایشگاه «ساخت ایران»، حرکتی سریع تر به سمت اقتصاد دانش بنیان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، درباره برگزاری چهارمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران بیان کرد: این نمایشگاه به عنوان یک الگو و مدل فناور و موفق کشور در حوزه تحریک تقاضا، بازارسازی برای کسب و کار و فروش محصولات دانش بنیان ایرانی در هفته نخست اردیبهشت ماه سال ۹۵ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
ایشان در ادامه افزودند: با توجه به تجربه‌ حاصل از برگزاری سه دوره گذشته نمایشگاه، تقریبا به پایداری نسبی در فرآیندهای برگزاری این نمایشگاه، به عنوان ابزار سیاستی و مدل حمایتی برای توسعه کسب و کار فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه تولید مواد آزمایشگاهی با فناوری پیشرفته رسیده‌ایم.
وی با بیان اینکه در دوره چهارم یارانه به محصولاتی که در سطح چهارم فناوری قرار دارند تعلق نمی‌گیرد گفت: به منظور حرکت شرکت ها به سمت تولید محصولات با فناوری پیچیده از نمایشگاه سوم موضوع سطح بندی فناوری محصولات ارائه شده توسط شرکت‌ها اجرایی شده است. در سال جاری فقط محصولات شرکت هایی که در سطح چهارم فناوری قرار دارند و سال گذشته تا ۱۰ درصد از حمایت‌های یارانه ای معاونت استفاده کرده اند اجازه حضور در نمایشگاه را خواهند داشت.
شیخ زین الدین تصریح کرد: استفاده از نظرات خریداران این شرکت‌ها یکی از سیاست های جدی نمایشگاه است. همچنین موضوع استانداردسازی و کیفیت بخشی فناوری‌هایی که در نمایشگاه عرضه می‌شود از موارد مهم دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

محمود شیخ زین الدین/ معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران

شیخ زین الدین با بیان اینکه یکی از جلوه‌های موفق این نمایشگاه حجم عمده سفارشات است که در سه دوره به شکل پلکانی و نمایی رشد داشته است گفت: در نمایشگاه دوم با عرضه حدود چهار هزار محصول در قالب ۲۰۰ شرکت ۷۵۰ میلیارد تومان پیش فاکتور و ثبت اولیه سفارش داشتیم و در نمایشگاه سوم تقریبا رشد دو برابری را شاهد بودیم که از نظر کمی حدود چهارصد شرکت با بیش از ۸هزار محصول شرکت کردند و در حدود هزار و ششصد میلیارد تومان ثبت سفارش انجام شد. البته میزان خرید دانشگاه ها به دلیل محدودیت هایی با این سفارشات متناسب نبود که امیدواریم با افزایش اعتبارات و همزمان موفقیت در عدم خرید تجهیزات خارجی و مشابه خارجی، این مشکل حل شود.
رییس چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با اشاره به اینکه این نمایشگاه نقش و رسالت خود را برای اثرگذاری در حوزه تولید محصولات با فناوری پیشرفته ایفا کرده است خاطرنشان کرد: پیش از برگزاری این نمایشگاه ، غالب تجهیزات آزمایشگاهی از خارج از کشور وارد می‌شد و ارز بری برای کشور داشت اما در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور به درجه‌ای رسیدند که هم پا با برندهای معتبر جهانی تجهیزات آزمایشگاهی تولید و نیاز پژوهشگران داخلی را فراهم کنند.
چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاه ساخت ایران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵ تا ۸ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور شرکت‌های دانش بنیان داخلی این حوزه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست