آخرین اخبار

مسابقه حل مسائل مهندسی شیمی به کمک کامپیوتر

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مدل سازی ریاضی عبارت است از تلاش برای توسعه یک مدل ریاضی برای یک سامانه مشخص و توصیف یک سیستم به کمک زبان ریاضی و قضیه‌ها و نمادهای مرتبط با آن.
مدل سازی ریاضی نه تنها در علوم طبیعی مانند فیزیک، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، هواشناسی و علوم مهندسی مانند علوم رایانه، هوش مصنوعی و غیره کاربرد دارد بلکه در علوم اجتماعی مانند علم اقتصاد، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی نیز کار بردهای گسترده‌ای دارد.
مدل سازی به پژوهشگران کمک می‌کند تا رفتار یک سامانه را پیش‌بینی کنند. سیستم دینامیک، مدل آماری، معادله دیفرانسیل، نظریه بازی‌ها، نمونه‌هایی از مدل سازی ریاضی برای حل مسایل به شمار می‌روند.
مراحل مدلسازی عبارتند از:
آماده سازی (Preparation)
جمع آوری اطلاعات (Information Gathering)
ساخت مدل (Model Building)
آزمودن مدل (Model Testing)
تعمیم مدل (Model Transferring)
در حوزه‌ی مهندسی شیمی، مسئله مدل سازی در مواجهه با پدیده‌هایی از جمله مدل‌سازی کاتالیست‌های ناهمگن، شبیه‌‌سازی حرکت سیال، تعیین خواص سیالات مخزن و … به وضوح دیده می‌شود. لزوم آشنایی دانشجویان با این ابزارها و چگونگی استفاده مناسب از آن‌ها در مواجهه با مسائل کاربردی و صنعتی، و همچنین فقدان مسابقه‌ای که مهارت‌های تخصصی دانشجویان این رشته را به کار گیرد و از لحاظ علمی و حرفه‌ای برای آن‌ها مفید باشد، باعث شده است که دانشکده‌ی مهندسی شیمی و نفت دانشگاه شریف مسابقه‌ای در رابطه با کاربرد کامپیوتر در مهندسی شیمی برگزار کند.
این مسابقه دارای تعداد مشخصی سوال می‌باشد که تیم‌ها با استفاده از زبان‌ برنامه‌نویسی مورد نظر،که در این مسابقه MATLAB می‌باشد،به حل آنها می پردازند. لذا تمامی شرکت‌کنندگان باید در سامانه حل مسائل، کدهای مربوط به سؤال مورد نظر را به روزرسانی کنند.
سؤالات مسابقه از مباحث دروس اصلی مهندسی شیمی، نفت و پلیمر، نظیر پدیده‌های انتقال، موازنه جرم و انرژی، ترمودینامیک و غیره طراحی ‌می‌شود. پاسخ سوالات مسابقه به صورت عدد جواب نهایی و همچنین یک فایل text از کد نوشته شده در پرتال مسابقه ثبت خواهد شد.
تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه، متشکل از سه نفر می‌باشند که باید دانشجوی مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی شیمی، مهندسی نفت و یا مهندسی پلیمر دانشگاه‌های سراسری کشور باشند. یکی از اعضا برای انجام هماهنگی‌های لازم به عنوان سرگروه انتخاب شده و تا ۱۵ اردیبهشت امسال مهلت ثبت‌نام دارند.

چهارمین دوره‌ی مسابقه‌ی حل مسائل مهندسی شیمی ….. اردیبهشت۹۵

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست