اخبار ایران و جهان

جزییاتی از هفتمین المپیاد دانش آموزی نانو در گفت و گویی با سرپرست المپیاد

نوشته شده توسط محمدهادی تقی نتاج

در اردیبهشت ماه سال جاری هفتمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو در کشور برگزار شد که خبری اولیه از زمان و نحوه برگزاری و همچنین تعداد شرکت کنندگان آن در روزهای گذشته بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. حال علمنا برای کسب اطلاعات بیشتر و جزییاتی دقیق تر در مورد ابعاد مختلف این المپیاد مصاحبه ای را با خانم طاهره خبازی نژاد، سرپرست المپیاد دانش آموزی نانو، ترتیب داده که در ادامه مشاهده می نمایید.

علمنا: به عنوان سرپرست این رویداد علمی، اهداف برگزاری المپیاد نانو را تشریح بفرمایید؟
هدف مجموعه ما ترویج و آموزش فناوری نانو در سطح وسیع در قالب یک فرآیند رقابتی و در نهایت استعدادیابی و کشف دانش‌آموزان علاقه‌مند به فناوری نانو برای هدایت به سطوح تخصصی تر هست که با برگزاری این المپیاد در پی رسیدن به آن هستیم.
با توجه به تازه بودن بحث نانو در کشور و وسعت شرکت کنندگان و طبیعتا عدم آگاهی احتمالی تعدادی از دانش آموزان از مباحثی که در آزمون مورد ارزشیابی قرار خواهد گرفت، در مورد سرفصل ها و منابعی که در آزمون پیش رو مطرح خواهد شد و همچنین کمیت و کیفیت سوالات توضیحاتی را برای مخاطبین ما ارائه بفرمایید.
منابع آزمون به راحتی و از طرق مختلف برای دانش‌آموزانی که خواستار مطالعه آنها باشند، از طریق سایت باشگاه نانو، ارسال کتاب، ارسال سی دی و غیره در دسترس است؛ لازم به ذکر است که سوالات المپیاد نانو حافظه محور نبوده و مبتنی بر قدرت تحلیل و شناخت دانش‌آموزان از علوم پایه است و بعضا اطلاعات لازم به صورت درک مطلب در ابتدای سوالات ارائه می‌شود.

علمنا: آیا این دوره از المپیاد با دوره های قبل از نظر نحوه برگزاری و کیفیت آن تفاوتی دارد؟
در هر دوره از المپیاد تغییراتی از جهت افزایش شرکت‌کنندگان، نهادهای ترویجی و حوزه ‌های آزمون و بازنگری کیفیت طراحی سوالات آزمون کتبی و طراحی علمی دوره دوم (عملی)، شاهد هستیم؛ اما تغییر ساختاری مهمی اتفاق نیفتاده است.

علمنا: آیا مسابقات بین المللی هم در رشته نانو در دنیا برگزار می شود؟
از آنجا که دوره‌های دانش‌آموزی فناوری نانو در سراسر دنیا محدود بوده و موارد اندک موجود هم تفاوت زیادی در ساختار اجرایی دارند، لذا تا کنون برنامه‌ای برای مرحله بین المللی این المپیاد در دستور کار نبوده است.
در مورد مرحله دوم المپیاد و اینکه چه تعداد از شرکت کنندگان در آن حضور خواهند داشت و نیز زمان و مکان آن لطفا برای خوانندگان ما توضیحاتی ارائه بدهید. همچنین راجع به اساتید حاضر و کیفیت این دوره هم اطلاعاتی را لطفا در اختیار ما بگذارید.
مرحله دوم المپیاد نانو یک دوره حضوری حدودا ده روزه برای حدود ۴۰ نفر از برگزیدگان آزمون کتبی است. این دوره ترکیبی از آموزش تئوری پیشرفته فشرده و یک آزمایش عملی حدودا سه روزه به همراه انجام تست های مشخصه‌یابی و تحلیل نتایج آنها در یک محیط کاملا علمی و پژوهشی است. محتوای علمی توسط دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دکترای فناوری نانو طراحی و اجرا می‌شود. این محتوا کاملا تخصصی بوده و تنها تا حدی برای دانش‌آموزان ساده‌سازی می‌شود. در کنار این دوره بازدیدهای علمی از مراکز تحقیقاتی فناوری نانو و برنامه‌های تفریحی- فرهنگی نیز گنجانده شده‌است.

علمنا: تعداد شرکت کنندگان در مقایسه با دوره قبل چه تفاوتی دارد؟
شرکت‌کنندگان دوره قبل ۲۸۴۷۹ نفر و این دوره ۳۰۰۱۶ نفر هستند.

درباره نویسنده

محمدهادی تقی نتاج

دیدگاه شما چیست