اخبار ایران و جهان

تلفیق مهندسی و پزشکی، با تاسیس سایبرنتیک پزشکی

نوشته شده توسط حسین محمدعلی

سایبرنتیک ازجمله علومی است که در قرن بیستم پدید آمد و با رشد سریع خود توانست به علوم دیگر راه یابد. موضوع اصلی سایبرنتیک بررسی ماهیت کنترل در انسان، حیوان و ماشین است و لذا با زیست شناسی، روانشناسی، مکانیک، مهندسی، مدیریت و بسیاری علوم دیگر همبستگی دارد.
سایبرنتیک یک موضوع بین رشته ای است که با ارتباطات و سیستمهای کنترل در موجودات زنده٬ ماشینها و سازمانها در ارتباط است. این واژه که از کلمه یونانی Kybernetes(به معنی سکاندار و راننده) مشتق شده است٬ برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ در تئوری کنترل مکانیسم ها بوسیله ریاضیدان آمریکایی بنام نوربرت وینر به کار برده شد. سیستم های ارتباط و کنترل در موجودات زنده و همچنین در ماشین آلات در سایبرنتیک پیچیده به نظر می رسند. به منظور دستیابی به کاربرد مطلوب اندام های انسانها یا ماشین آلات و ابزارآلات مکانیکی٬ اطلاعاتی که حاوی نتیجه واقعی عمل مورد نظر است بایستی در دسترس قرار گیرد تا برای اعمال بعدی راهنمای مناسبی باشد. در بدن آدمی مغز و سیستم عصبی هماهنگ کننده اطلاعات می باشد که برای تعیین اعمال آینده به کار می آیند؛ مکانیسم های کنترل برای خودکارسازی در ماشینها به همین منظور کاربرد دارند. این اصول به عنوان بازخورد شناخته شده اند که پایه اساسی خودکارسازی می باشد.
رشته سایبرنتیک پزشکی به تازگی در ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا بعد از کشورهای امریکا، انگلستان و فنلاند راه اندازی شده است.
دکتر سیدحبیب الله کواری پیشنهاد دهنده تاسیس این رشته در ایران اظهارداشت: رشته «سایبرنتیک پزشکی» رشته بسیار استراتژیک است که اواخر سال ۹۴ پس از تدوین، به وزارت بهداشت ارائه شد و با تصویب شورایعالی برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اسفندماه ، توسط معاون آموزشی وزارتخانه به دانشگاههای علوم پزشکی اعلام شد. وی افزود: فارغ التحصیلان و متخصصان این رشته می توانند نسبت به طراحی و ساخت نرم افزارها و تجهیزات پیشرفته و مدرن پزشکی همچون آندوسکوپی، MRI ، FMRI، اتوآنالیزورها، لیزرها، روبات های جراح و تجهیزات کمک توانبخشی هوشمند برای مددجویان اقدام کنند.
به گفته این متخصص، اگر این رشته و کاربرد آن برای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به خوبی تبیین شود، می تواند همردیف رشته نانوتکنولوژی، به تولید محصولات و تجهیزات فوق پیشرفته و بسیار ارزشمند جهت فعالیت های پزشکی و توانبخشی منجر شود . کواری تاکید کرد: داوطلبان با مدرک کارشناسی رشته های فنی و مهندسی در طول تحصیل ، با مباحث مورد نیاز در علوم پزشکی و دانشجویان با مدرک کارشناسی رشته های علوم پزشکی و توانبخشی با مباحث مورد نیاز مهندسی آشنا می شوند تا در نهایت به زبان مشترکی برای تبدیل دانش به فناوری و تولید محصولات مورد نیاز جامعه برسند.

درباره نویسنده

حسین محمدعلی

۳ دیدگاه

  • سلام. خسته نباشید. آیا کسانی که مدرک کارشناسی مهندسی پزشکی دارند، برای ارشد میتوانند رشته ی سایبرنتیک پزشکی را بخوانند؟

    • بله میتوانید. مسئول راه اندازی این رشته یعنی آقای دکتر کواری در پاسخ به این پرسش شما (که خبرنگار علمنا از ایشان این سوال را پرسید) گفتند: داوطلبان با مدرک کارشناسی رشته های فنی و مهندسی در طول تحصیل، با مباحث مورد نیاز در علوم پزشکی و دانشجویان با مدرک کارشناسی رشته های علوم پزشکی و توانبخشی با مباحث مورد نیاز مهندسی آشنا می شوند.
      مهندسی پزشکی در مقطع لیسانس شامل همان مدرک کارشناسی رشته های فنی و مهندسی میشود.

  • سلام و خسته نباشید .من کارشناسی اتاق عمل دارم و خیلی علاقه مندم به این رشته ولی هرجایی رو که گشتم نفهمیدم که میتونم این رشته رو بخونم یا نه و این که منابع امتحانیش چیه؟
    با تشکر

دیدگاه شما چیست