آخرین اخبار

گامی رو به جلو در فرآیند تصفیه آب

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

فرآیند تصفیه آب به کمک مواد نانوکامپوزیتی حساس به نور تسهیل شد…

در دنیای امروز موضوع آلودگی آب در همه جوامع یک معضل بزرگ تلقی می شود و افراد در تلاشند که راه حل هایی مفید و میسر برای حل این مسئله پیدا کنند.
در مسئله آلودگی آب دو موضوع که بیشتر از هر موضوع دیگری حائز اهمیت است موضوعاتی نظیر تصفیه‌ی آب آشامیدنی و پساب‌های صنعتی پیش از رهاسازی در طبیعت و پیش‌تصفیه‌ی آب مورد استفاده در سیستم‌های تأسیسات کارخانه‌ها و مراکز صنعتی است زیرا مورد اول، باعث نابودی آب آشامیدنی و محیط زیست می شود و مورد دوم نیز به دلیل وجود رسوبات آهکی در آب و ایجاد زنگ زدگی در تجهیزات مهم تلقی می شود.
ازاین‌رو، معرفی و توسعه‌ی موادی که فرایند تصفیه و نرم‌سازی آب را تسریع می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است و یک محقق ایرانی از دانشگاه اراک با سنتز یک نانوکاموزیت حساس به نور توانسته گامی روبه جلو برای حل این معضل بردارد.
این نانوکامپوزیت پلیمری که مبتنی بر اصول شیمی سبز تهیه شده، قادر است به کمک نور خورشید سرعت فرایند حذف و تخریب آلاینده‌های آلی را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد. از این نانوکامپوزیت می‌توان در تولید پوشش‌های خود تمیز شونده و ضد میکروب نیز بهره برد.
دکتر فرید میر حسینی گفت: هدف از انجام این طرح سنتز یک نانوکامپوزیت دارای خاصیت فتوکالیستی به‌منظور پیش‌تصفیه‌ی آب مورد استفاده در سیستم‌های تأسیساتی بود. در ادامه سعی بر آن شد که سیستمی را طراحی کنیم که از قابلیت همزمان جذب و تخریب فتوکاتالیستی رنگ‌دانه‌های موجود در پساب صنایع نساجی برخوردار باشد و فاکتورهای مورد نظر سازمان محیط ‌زیست را بهینه نماید.
وی خاطرنشان کرد: عدم وابستگی عملکرد این نانوکامپوزیت‌ها به pH آب، حفظ کیفیت مطلوب عملکرد علی‌رغم استفاده‌ی مکرر، کاهش اثرات مخرب زیست‌ محیطی در مقایسه با سیستم‌های فعلی، بازدهی بالای این نانوکامپوزیت‌ها و حذف فرایندهای شیمیایی در تصفیه‌ی پساب‌ها، از مزایای عمده‌ی استفاده از این نانوکامپوزیت‌های فتوکاتالیستی بشمار می‌روند.
میرحسینی با اشاره به عملکرد بهتر مواد فتوکاتالیستی در مقیاس نانومتری در مقایسه با شکل بالک این مواد گفت: همان‌گونه که به اثبات رسیده است، ابعاد نانومتری فتوکاتالیست، موجب افزایش بیشتر سرعت و بازدهی بالاتر فرایند تخریب آلاینده‌ها و میکروارگانیسم‌ها می‌گردد. به‌علاوه حضور نانوذرات فتوکاتالیستی به‌عنوان پرکننده در کامپوزیت‌ها موجب ایجاد یک سطح مناسب با بیشترین ظرفیت جذب نور مرئی و متعاقب آن بهبود عملکرد آن‌ها را در تسریع فرایند تخریب خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست