آخرین اخبار

تولید آفت کش گیاهی سازگار با محیط زیست

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

از دیر باز انسان ها تلاش های زیادی جهت نابودی آفت های گیاهان و محصولات کشاورزی داشته اند. آفت ها شامل حشرات، علف های هرز و میکروب هایی کشنده گیاهان می شوند.
یکی از راه های مقابله با این آفات استفاده از سموم شیمیایی می باشد که علی رغم از بین بردن آفات اثرات مضر از جمله نابودی حشرات و موجودات مفید زیستی و مقاوم شدن نسل های بعدی آفات به این سموم و لزوم استفاده از سموم قوی تر می باشد.
در مقابل آفت کش های شیمیایی، آفت کش هایی وجود دارد که به دلیل منشاء طبیعی آن ها سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند و بدون بجای گذاردن اثر زیان بار به محیط زیست قادر به از بین بردن آفت ها هست.
در این زمینه مریم غفاری، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان که موفق به تولید چنین آفت کشی شده اند، در مورد این طرح گفت: از ترکیب چند گیاه بومی، آفت کشی بصورت محلول تولید شده است که زمان از بین بردن آفات مزارع کشاورزی را کوتاه کرده و عملکرد مکانیزم آفت کشی را نیز تسهیل می کند.
این محلول آفت کش گیاهی تولید شده، تاثیر مستقیم روی حشره دارد و به خاک گیاه آسیب نمی رساند. از سوی دیگر، استفاده از این سم گیاهی، هیچ تاثیری روی سلامتی افرادی که در زمین کشاورزی مشغول به کار هستند و فردی که سم پاشی می کند نخواهد داشت.
غفاری افزود: این محلول علاوه بر مزیت های ذکر شده روی حشرات مفیدی مانند کفشدوزک و زنبور عسل تاثیر سویی ندارد و همچنین با توجه به این که این محلول هیچگونه ماندگاری روی خاک ندارد می توان هر ۲۸ روز یکبار، ۲ لیتر از این محلول را در هزار لیتر آب رقیق کرد و در نهایت مورد استفاده قرار داد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست