آخرین اخبار

نانو حسگرها، راهی جدید در تشخیص دوپینگ

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

هرگاه نام دوپینگ به زبان می آید ناخود آگاه ذهن انسان به سمت ورزش می رود اما جالب است بدانیم ریشه این لغت برگرفته از زبان آفریقای جنوبی است و اشاره به یک نوشیدنی الکلی باستانی دارد که به عنوان محرک در مراسم جشن مورد استفاده قرار می گرفت. بتدریج این واژه استفاده گسترده تری پیدا کرد و در ورزش امروز به مسئله ای جدی و مهم تبدیل شده است.
این لغت در ورزش، به استفاده از مواد و داروهایی گفته می شود که این داروها نیرو و کارایی انسان را تا حد بالایی افزایش می دهد، و حتی ممکن است باعث مرگ انسان شود. به قول خوان آنتونیو سامارانش رییس کمیته بین المللی المپیک، دوپینگ نوعی تقلب است که از جنبه های مختلف منجر به انحطاط و مرگ می شود.
از این رو محققان در تلاش اند که راه هایی برای تشخیص سریع و دقیق این مواد انرژی زا و کنترل آن پیدا کنند.
و حالا به کمک پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و دانشگاه علوم پزشکی همدان راهی جدید برای تشخیص این مواد میسر شده است. به تازگی آنها موفق به ساخت نانوحسگر زیستی شده اند که قادر است میزان هورمون تستوسترون در مایعات بیولوژیکی را با دقت و سرعت بالا اندازه‌گیری کند.
دکتر رشید حیدری مقدم، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان این که در این نانو حسگر به دلیل خواص منحصربه‌فرد ساختاری و الکتریکی گرافن، از الکترود متشکل از نانو صفحات اکسیدگرافن احیا شده و کربن شیشه‌ای به‌منظور اندازه‌گیری ساده و سریع هورمون تستوسترون در نمونه‌ خون و ادرار استفاده شد، گفت: در این طرح اثر حضور عامل فعال سطحی کاتیونی CTAB بر پاسخ حسگر نسبت به هورمون تستوسترون مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین به ‌منظور بررسی پلاسمای خون و نمونه‌ ادرار کشتی گیران شهر همدان و محتوای تستوسترون موجود در نمونه‌ آمپول‌های تجاری از این حسگر استفاده شد.
مجری طرح خاطرنشان کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد حضور عامل فعال سطحی CTAB موجب افزایش قابل‌ ملاحظه‌ سیگنال الکتروشیمیایی و در نتیجه افزایش میزان حساسیت این نانوحسگر می‌شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست