اخبار ایران و جهان

آغاز به کار یازدهمین دوره روبوکاپ ایران

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مسابقات رباتیک آزاد ایران، صبح امروز هفدهم فروردین با حضور معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار شد. مهمانان خارجی مراسم افتتاحیه سفرای کشورهای فیلیپین و کره جنوبی بودند و همچنین معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد، مدیر فناوری و تولید، معاونت پارلمانی دانشگاه، دبیر ستاد فرهنگ‌سازی دانش‌بنیان، فرماندهان نیروی دریایی نیز در این مراسم حضور داشتند.
در ابتدای مراسم، دکتر مرتضی موسی‌خانی به مدعوین خیرمقدم گفته و از شور و استقبال بیشتر این دوره در بخش دانش‌آموزی خبر داد. وی ضمن تقدیر از نگاه بلند رهبر انقلاب و رئیس جمهور در مبحث اقتصاد و فعالیت‌های دانش‌بنیان، بیان داشت که با وجود تأکید معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور بر بخش دانش‌آموزی، کمیته رباتیک در این دوره از مسابقات به این مورد به طور خاص پرداخته و با توجه به نیاز کشور و اقتصاد مقاومتی در حوزه نرم‌افزار، سعی شده جهت گیری دانش‌آموزی به سمت کد نویسی سوق داده شود. رئیس کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران در آخر با تشکر از نیروهای مستعد و جوان و همچنین تشکر ویژه از دولت و آرزوی توسعه بیشتر صنعت دانش‌بنیان صحبت‌های خود را به پایان برد.
سپس دکتر واشقانی با خیر مقدم فارسی و انگلیسی به مهمانان صحبت‌های خود را آغاز نمود. معاونت علمی، فناوری و پژوهشی دانشگاه آزاد با اشاره به تأکید رهبر فقید انقلاب بر روی عبارت «ما می‌توانیم» بیان داشت تمام تلاش برای اثبات همین نکته می‌باشد. وی افزود نفس مسابقه به ذات دارای ارزش بوده و برد و باخت صرفا اهمیت چندانی ندارد.
در ادامه مجری پس از تشکر از حامیان مسابقات، از دکتر سورنا ستاری برای سخنرانی دعوت کرد. دکتر ستاری با غنیمت دانستن شروع سال با این مسابقات علمی بیان داشت که تا چند سال پیش کسی از اقتصاد دانش بنیان چیزی نمی‌دانست ولی امروز با تأکیدهای رهبر انقلاب و کوشش فعالان این عرصه این مبحث امروز شناخته شده است. وی ادامه داد که امروزه به هیچ عنوان اقتصاد نفتی جوابگوی کشوری با سطح رفاه کشور ما نیست. اقتصاد نفتی موجب از بین رفتن استعدادها و منابع انسانی ارزشمند ما می‌شود. معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با تشبیه کشور ما به کودک ثروتمندی که به سرمایه پدرش متکی‌ست، بیان داشت که امروزه تنها راه ساختن اقتصاد کشور، سرمایه گذاری روی صنعت دانش‌بنیان است. وی وظیفه دانشگاه را ایجاد تغییر عنوان کرده و گفت با وجود سرمایه ارزشمند نیروی انسانی کشور ما که ۳۲ میلیون جوان و تنها ۵ میلیون دانشجو دارد، اشتباه است که این سرمایه در پروژه‌های فعلی، جاده سازی و … تلف شود. دکتر ستاری افزود اگر صد سال اخیر را حذف کنیم کشور ما سابقه‌ای طولانی در نوآوری دارد اما اکنون مشاهده می‌شود کشورهایی که تنها صخره‌هایی در وسط آب هستند صنعت‌شان بهتر از ما می‌چرخد و دارای JDB بالاتری نسبت به ما می‌باشند. وی خاطر نشان کرد که کشور ما کشور چهارم جهان از لحاظ تولید مهندس است و ما باید بتوانیم اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد کرده و آن را توسعه دهیم تا مغز‌های ما که محرک اصلی صنعت دانش‌بنیان می‌باشند در کشور بمانند.
وی در ادامه به حمایت‌ها از اقتصاد دانش‌بنیان و قانون مدرن و مواردی، از جمله معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی و تخفیف جدید رسانه ملی برای تبلیغات شرکت‌های دانش‌بنیان در حدود ۴۰ درصد پرداخت. دکتر ستاری از حمایت برای توسعه استارت‌آپ‌ها و معافیت خدمت سربازی برای مؤسسین و فعالان در این شرکت‌ها خبر داد. وی با ابراز خوشحالی از نام‌گذاری امسال با اشاره به بیانات رهبر، پایه اقتصاد مقاومتی را اقتصاد دانش‌بنیان دانست. معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن دادن امیدواری حمایت، بر آمادگی چند مرتبه شکست، کسب تجربه و برخاستن دوباره تأکید کرد. وی با اشاره به بعضی از شرکت‌های حامی مسابقات، موفقیت این شرکت‌ها را با مدیرانی با سن کمتر از سی سال و رشد چشم‌گیرشان در عرض ۴-۵ سال و ارزش چند صد میلیونی کنونی، آن‌ها را الگو دانست.
دکتر ستاری بیشترین فعالیت دانش‌بنیان را در حوزه بیوتک معرفی کرده و برای مثال بیان کرد که پنج گرم از محصولات در این حوزه دارای ارزشی برابر با دویست بشکه نفت می‌باشد. وی در آخر عنوان داشت که برای کندن زمین و استخراج منابع به دانشگاه نیازی نیست. کشوری به دانشگاه نیاز دارد که می‌خواهد ماشین تولید کند، صنعت داشته باشد و می‌خواهد فکر کند. جایی که بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری روی مِلک، سکه و دلار بر روی جوان‌ها سرمایه گذاری کند. وی حسن شرکت‌های استارت‌آپ و دانش‌بنیان را صعود و توسعه توانی دانست و افزود درآمد کنونی حدود یازده هزار میلیاردی این شرکت‌ها چیز کمی نیست.
دکتر ستاری در پایان عرایضش جوانان را مخاطب قرار داده و رو به آن‌ها گفت : «آینده شمایید. صنعت خلاقانه (Creative Industry) بر پایه جوانان بیست و دو، سه ساله شکل می‌گیرد.»
پس از صحبت‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، مسئولان میهمان مراسم به جلو جایگاه دعوت شدند. قیچی توسط رباتی برای دکتر ستاری آورده شد و ایشان با بریدن ربان یازدهمین دوره مسابقات رباتیک آزاد ایران را افتتاح کرد.
پس از پایان مراسم دکتر ستاری و هیئت همراه به بازدید از سالن‌های مسابقات و ربات‌های مختلف پرداختند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست