آخرین اخبار

۳۰ هزار داوطلب در المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

هفتمین المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو با حضور سی هزار و شانزده دانش‌آموز اردیبهشت‌ماه ۹۵ با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هفتمین المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو، همانند شش دوره گذشته و با هدف فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان در دو مرحله برگزار خواهد شد.
در مرحله نخست که روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ برگزار می‌شود، همه داوطلبان در یک آزمون تئوری شرکت می‌کنند. افراد برتر این آزمون، برای حضور در مرحله دوم انتخاب می‌شوند.
مرحله دوم در قالب یک اردوی علمی در تابستان ۹۵ برگزار خواهد شد و افرادی که به این مرحله راه می‌یابند، ضمن فراگیری روش‌های ساخت و کاربرد نانومواد در آزمایشگاه و شرکت در کارگاه‌های شبیه‌سازی نانو، از مراکز فعال کشور در حوزه فناوری نانو نیز بازدید می‌کنند.
داوطلبان سپس برای کسب مدال طلا، نقره و برنز با هم به رقابت می‌پردازند. این رقابت در دو بخش آزمون کتبی و همچنین ارائه دستاوردهای علمی خود طی این دوره، در قالب مقاله علمی و ارائه شفاهی با حضور داوران متخصص علوم و فناوری نانو برگزار می‌شود.
۹۴۱۰ نفر از دانش‌آموزانی که برای رقابت در هفتمین المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو، در سایت باشگاه نانو ثبت‌نام کردند را دختران و ۱۰۶۰۶ نفر را نیز پسران تشکیل می دهند.
این افراد با همکاری ۲۴۵ نهاد ترویجی در ادارات آموزش‌وپرورش و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی سراسر کشور ثبت‌نام‌شده‌اند. به‌منظور ارتقای آمادگی داوطلبان، سه آزمون آزمایشی برای آن‌ها به صورت غیرحضوری در سایت آموزش نانو به نشانی edu.nano.ir برگزار می‌شود.
آموزش کار گروهی، فراگیری فرآیند پژوهش علمی، تجربه‌ی کار با تجهیزات فناوری نانو، آموزش نرم‌افزارهای شبیه‌سازی و نهایتاً، تقویت روحیه خودباوری، از اهداف مرحله عملی المپیاد نانو به شمار می‌رود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست