آخرین اخبار

ساخت دستگاه تصفیه هوای منحصر به فرد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

یک دستگاه تصفیه هوا ویژه شهرهای آلوده و صنعتی توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی ساخته شد…

جو یا اتمسفر سامانهٔ گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای‌ است که زندگانی در سیارهٔ زمین به آن وابسته ‌است. حال اگر مواد شیمیایی، گرد وغبار و یا عامل های زیست شناختی وارد جو شوند و ویژگی های طبیعی آن را تغییر دهند آلودگی هوا خوانده می شود. که نتیجه این نوع آلودگی تحلیل رفتن لایه اوزن، بخطر افتادن جان جانداران و از بین رفتن محیط زیست می شود.
آلودگی هوا به طرق گوناگونی می‌تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسانها بگذارد بطوری که سالیانه ۳ میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰ درصد آنان در کشورهای توسعه یافته هستند.
حال برای کاهش این اثرات مضر ناشی از این نوع آلودگی، از دستگاه تصفیه هوا استفاده می کنند. این دستگاه آلاینده های موجود در هوای آلوده را به کمک اشعه ماورای بنفش و فیلتر هوا حذف می کنند که در صنایع پزشکی، صنعتی، تجاری و زندگی روزمره بشر کاربرد فراوانی دارند.
وحالا محققان ایرانی موفق به ساخت دستگاه تصفیه هوایی شدند که نیاز به تعویض فیلتر ندارند و در شهرهای آلوده و صنعتی می توانند پر کاربرد باشند.
وحید منصوری، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان هرمزگان در مورد این دستگاه گفت: این فیلتراسیون هوا کاربری های متفاوتی دارد و در اماکن مختلف همچون منازل و اتاق های خواب، کارخانجات، مجتمع های تجاری و غیره قابل استفاده است.
وی با اشاره به مزیت دستگاه تصفیه هوایی که در این شرکت دانش بنیان طراحی شده است، اظهار داشت: فناوری که در این طرح به کار گرفته شده این است که فیلتر این دستگاه به صورت اتوماتیک شستشو می شود و از نوع فیلترهای خود تمیز شونده به شمار می رود در صورتی که فیلترهای نمونه های صنعتی فیلتراسیون هوا، باید هر چند وقت یکبار تعویض شود.
منصوری با بیان اینکه این دستگاه برای نخستین بار در کشور ساخته شده است، گفت: استفاده در فضاهای کوچک، قیمت پایین و عدم نیاز به تعویض فیلتر از مزیت های این سیستم به شمار می روند.
وی با اشاره به کاربرد این سیستم گفت: از فیلتراسیون هوای طراحی شده در این شرکت دانش بنیان می توان در محیط های آلوده و شهرهای صنعتی مانند تهران، خوزستان، سیستان و بلوچستان و غیره استفاده کرد. همچنین افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند و در این مناطق آلوده زندگی می کنند می توانند از این سیستم در اتاق خوابشان استفاده کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست