آخرین اخبار

«پژوهشکده فناوری‌های همگرا» راه اندازی می شود

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

برای نخستین بار در کشور «پژوهشکده فناوری‌های همگرا» در دانشگاه تهران راه اندازی می شود…

از ابتدای هزار سوم میلادی فناوری‌های همگرا مورد توجه ویژه ای قرار گرفته‌‌اند. در تعریف این تکنولوژی باید گفت “فناوری‌های همگرا”، به مجموعه چهار فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می‌شود که در هم‌افزایی و یکپارچگی با هم قادرند، به نیازهایی از زندگی بشر پاسخ دهند که تاکنون فناوری‌های دیگر قادر به آن نبوده‌اند و تنها دلیل این قابلیت ویژگی‌های ممتاز این فناوری‌ها و قابلیت همگرایی آنها است.
از این رو نخستین پژوهشکده “فناوری های همگرا” در کشور با همکاری دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در دانشگاه تهران تأسیس شد.
از اهداف راه اندازی این پژوهشکده می توان به: توسعه فعالیت‌های نوآوری، پژوهشی و آموزشی در حوزه‌های چهارگانه علوم پیشرو (علوم شناختی، بیوتکنولوژی، علوم اطلاعات و نانو فناوری)، هدایت پژوهش و توسعه فناوری، ایجاد همیاری در میان دستاوردهای متخصصان رشته‌های مختلف برای ارتقای جایگاه علمی کشور، تربیت نیروی انسانی متخصص میان رشته‌ای، اشاره کرد.
البته ایجاد شبکه‌ای از متخصصان چهار حوزه فوق، شبکه‌سازی آزمایشگاه‌های دانشگاه تهران و علوم پزشکی برای انجام پژوهش‌های مشترک، ورود جدی و تعامل با بازارهای بین‌المللی فناوری‌های نوین، ارتباط و همکاری با مؤسسات دانشگاهی برتر دنیا و کمک به تدوین سیاست‌های پیشرو در عرصه فناوری روز دنیا در کشور، از دیگر اهداف تاسیس این پژوهشکده می‌باشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست