آخرین اخبار

نجات پروتئین های خون به کمک انار

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

بر اساس پژوهش انجام‌شده در دانشگاه تهران، با استفاده از ماده مؤثره در انار، اثرات مخرب بنزین در خون تعدیل می‌شود…

گیاهان الاژیک اسید می سازند تا از خطرات میکروبها و آفات در امان بمانند زیرا الاژیک اسید ها خواص آنتی اکسیدانی، ضدمیکروبی و ضد سرطانی دارند.
الاژیک اسید در میوه ها و گیاهانی چون تمشک، توت فرنگی، توت سیاه، قره قاط، انار و برخی آجیل ها مثل گردو و بادام یافت می شوند.
به دنبال خواص آنتی اکسیدانی این ماده، پژوهشی در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران انجام‌ شده است، که نتیجه آن نشان می دهد میوه انار دارای مواد موثره ای  است که در کاهش اثرات زیان‌بار «ام. تی. بی. ای» موجود در بنزین در خون انسان اثر گذار است.
بنابراین محققان توصیه می‌کنند تا افراد و به ویژه کسانی که در شهرها و مناطق صنعتی زندگی و یا کار می‌کنند، این میوه‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهند.
متیل ترت بوتیل اتر (ام تی بی ای) یک ماده افزودنی به بنزین است که با افزایش عدد اکتان منجر به اکسیژن‌رسانی به سوخت می‌شود. انسان از طریق تنفس دود خودروها، مصرف آب‌های آشامیدنی و تماس پوستی با آب آلوده به «ام. تی. بی. ای»، در معرض آن قرار می‌گیرد از این‌رو سلامت انسان‌ها در فضایی که «ام. تی. بی. ای» وجود دارد، به یک موضوع جدی تبدیل شده است.
در این تحقیق اثر ام تی بی ای بر هموگلوبین (پروتئین تنفسی خون انسان) مورد مطالعه قرارگرفته که حاکی از تغییر ساختار و عملکرد این پروتئین در حضور «ام. تی. بی. ای» است. «ام. تی. بی. ای» یک ترکیب اکسیدانت بوده و از طریق تولید رادیکال‌های آزاد، می‌تواند زمینه‌ساز دیابت و عوارض ناشی از آن باشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست