آخرین اخبار

حذف مواد اولیه گران در ساخت ادوات میکروفلوییدیکی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

مواد اولیه گران در ساخت ادوات میکروفلوییدیکی توسط محققان کشور حذف می شود…

میکروفلوئیدیک، دانش و فناوری سیستم هایی است که مقادیر بسیار کم سیال را با استفاده از کانال هایی با ابعاد ده ها و صدها میکرومتر پردازش و دستکاری می کند.
این علم پتانسیل تأثیر بر زمینه های مختلف از سنتز شیمیایی و آنالیز های بیولوژیکی و فناوری اطلاعات و اپتیک را دارا می باشد اما با این حال هنوز در مراحل اولیه توسعه است و برای بالغ شدن آن می بایست تحقیقات و آزمایشات فراوانی انجام شود.
علیرضا جهانگیری، دانشجوی کارشناسی فیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به این علم اینگونه نگاه می کند که میکروفلوییدیک این نوید را به پزشکان می‌دهد تا روزی بتوانند فرایند تشخیص را از آزمایشگاه پاتیوبیولوژی به ساعت مچی بیمار منتقل کنند یا با قرار دادن ماده مجهول روی یک تراشه، ترکیبات دقیق عناصر موجود بازگو شود. این ارمغان آزمایشگاه روی تراشه یا به معنی وسیع‌تر آن فناوری میکروفلوییدیک همان علم مهندسی مایعات کوچکتر از قطر تار موی انسان است.
جهانگیری و سیده زهرا موسوی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته نانو فیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد دو پژوهشگری هستند که در آزمایشگاه نانوآپتوالکترونیک مجتمع تحقیقاتی شیخ بهایی این دانشگاه با ارائه پژوهشی موفق به توسعه روش نوینی برای ساخت ادوات میکروفلوییدیکی شده‌اند که نیاز به مواد اولیه گران و فرایندهای پیچیده را حذف می‌کند.
جهانگیری با اشاره به مقاله خود تحت عنوان «ساخت غشای نانوحفره‌ای با روش بدون الگو برای نانوفلوییدیک» گفت: روش‌های مرسوم برای ایجاد نانوساختارهای آلومینا نیازمند شرایط آمادگی خاصی است، در این مقاله ما فرایندی را پیشنهاد کردیم که بر آلومینیوم صنعتی قابل پیاده‌سازی است که نیاز به دستگاه‌هایی گران قیمت و پیچیده ندارد.
موسوی، که مقاله دوم این طرح را با عنوان «چاپ الگوی کانال میکروفلویید روی سطح تحت پرتو پلاسما سرد فشار اتمسفری» ارائه داده است، گفت: امروزه کاربردهای وسیع میکروکانال‌ها در مدارهای مجتمع، ادوات میکروفلوییدیک، مانند حسگرهای زیستی و آزمایشگاه روی تراشه، نیاز به روش سنتز سریع و اقتصادی دارد.
موسوی افزود: روش‌های مرسوم سنتز میکروکانال‌ها، حکاکی و الگوهای پلیمری، مشکلاتی از جمله زمان‌بر بودن، محدود بودن مواد قابل استفاده برای بستر میکروکانال دارند که مانع بهره‌گیری فراگیر از میکروکانال‌ها شده است. در این پژوهش ما برای حذف این مشکلات، تحت پلاسما جت سرد، مستقیما الگوهای آبدوست را روی سطح شیشه‌ای آب‌گریز چاپ کرده‌ایم که این کانال‌های میکرومتری نامرئی، مایع را در مسیر مشخص شده هدایت می‌کند. حفظ شفافیت شیشه، این روش را برای کاربردهای آپتوفلوییدیک بسیار جذاب می‌کند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست