آخرین اخبار

بهینه سازی خواص مکانیکی به کمک نانوذرات

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

فرایند جوشکاری یکی از روش های رایج در اتصال قطعات فلزی محسوب می شود. تاکنون روش های جوشکاری متفاوتی به منظور اتصال قطعات با جنس و شرایط کاری متفاوت ابداع شده است. اغلب نواحی جوشکاری شده خواص ضعیف تری نسبت به نواحی جوشکاری نشده دارند به دلیل دمای بالا در فرآیند جوشکاری.
به همین منظور آزمایشات و تحقیقات گسترده ای در زمینه های ابداع فرایندهای جوشکاری نوین برای بهبود عملکرد و عمر کاری قطعات جوشکاری شده صورت گرفته است.
در همین راستا محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در یک تحقیق آزمایشگاهی اقدام به بهینه سازی خواص مکانیکی قطعات جوشکاری با استفاده از نانو پودرها نموده اند که موجب بهبود عملکرد مکانیکی قطعه جوشکاری شده و در اغلب صنایع از جمله صنایع حمل و نقل، هوافضا، کشتی سازی و نظامی کاربرد دارد.
مهندس فاطمه تبیاتی، دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشگاه در مورد طرح خود گفت: فرآیند جوشکاری به صورت سنتی دارای دو نقص بزرگ است از جمله مصرف بالای انرژی و حضور عیوب ذاتی. و هدف از انجام این پژوهش، معرفی جوشکاری نقطه ای اصطکاکی اغتشاشی به عنوان یک فرایند جوشکاری مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست بوده است.
به علاوه در ادامه سعی شده با استفاده از نانوپودر کاربید سیلیسیوم در اعمال فرایند جوشکاری ورق های فولادی، خواص مکانیکی اتصالات جوشکاری شده بهینه سازی شود زیرا با قفل کردن مرز دانه‌ها و ممانعت از مهاجرت آن‌ها موجب بروز ریزساختار دانه‌ریز در منطقه اتصال جوشکاری می‌شوند.
وی در ادامه در خصوص مزایای عمده ی استفاده از نتایج این طرح تحقیقاتی گفت: با استفاده از فرایند جوشکاری نقطه ای اصطکاکی اغتشاشی علاوه بر صرفه جویی ۹۰ درصدی در مصرف انرژی و ۴۰ درصدی در هزینه ی مربوط به تجهیزات، می توان طیف وسیعی از مواد، از جمله مواد فلزی و پلیمری را به هم متصل کرد. همچنین استفاده از نانوپودر کاربید سیلیسیوم همزمان با اعمال فرایند جوشکاری به ایجاد نقطه جوش های نانوکامپوزیتی منجر شده است که این نقطه جوش ها از استحکام، سختی و چقرمگی بالاتری نسبت به حالت غیرکامپوزیتی برخوردارند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست