فضا و نجوم

۶ تکه از سنگ‌های برجای مانده از آذرگوی فلوریدا پیدا شد

نوشته شده توسط مینو خوشرنگ‌باف

بعد از انتشار خبر مشاهده سقوط یک آذرگوی در ساعت ۱۰:۳۰ روز یکشنبه ۴ بهمن در فلوریدا، جستجوگران شها‌بسنگ برای یافتن تکه‌های برجای‌مانده از این آذرگوی بلافاصله به محل سقوط شهابسنگ حرکت کردند. نتیجه هفت روز تلاش، پیدا کردن شش سنگ آسمانی بود. شهابسنگ‌ها به دلیل اطلاعاتی که از تاریخچه منظومه‌شمسی در خود دارند بسیار ارزشمند هستند.

اولین شهابسنگ متعلق به آذرگوی فلوریدا

اولین شهابسنگ متعلق به آذرگوی فلوریدا

مارک فرایز، شهابسنگ شناس مرکز فضایی ناسا بعد از دریافت خبر سقوط این شهابسنگ با مایک هانکی هانکی محاسبه کننده مدار حرکت شهابوارها و مسئول جمع‌آوری گزارش وب سایت ASM ، تماس گرفت. در حالی که هانکی از طریق ۸۰ گزارش رسیده از شاهدان عینی، محل سقوط شهاب‌سنگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده بود، فرایز هم داده‌های مربوط به رادارهای هواشناسی را مورد بررسی قرار داد.
با اینکه اتمسفر زمین به طور دائم در معرض برخورد آذرگوی‌ها است، اما آذرگوی‌هایی که در طول روز دیده می‌شوند دانشمندان را بیشتر شگفت زده می‌کنند. این واقعیت که آذرگوی‌ها به حدی درخشان شوند که با وجود تابش خیره کننده خورشید در ساعات روز نیز قابل مشاهده باشند، به این معنی است که اندازه آن‌ها حداقل به اندازه یک ماشین وَن کوچک است. به همین دلیل ممکن است برخی از تکه‌های آن‌ها در سطح زمین پیدا شوند.
طبق اظهارات فرایز، به دلیل شتاب منفی حاصل از اصطکاک هوا، شهابواره‌ها در جو زمین آتش گرفته ردی از دود پشت سر خود بر جای می‌گذارند. این موضوع ردیابی آن‌ها توسط رادارها را آسانتر می‌کند. کیفیت بالای عکاسی رادارها هم امکان یافتن محل دقیق سقوط شهابواره‌ها را فراهم می‌کند.
فرایز و هانکی تمام تلاش خود برای مشخص کردن سریع محل سقوط آذرگوی را به کار گرفتند. بررسی‌ها نشان می‌داد که محل سقوط آذرگوی یک باتلاق احاطه شده توسط جنگل درختان کاج است. یک محل کاملا نامناسب برای یافتن تکه‌های باقیمانده.
فرایز برای یافتن شهاب سنگ از نیویورک به فلوریدا رفته و به یک گروه ۴نفره جوینده شهابسنگ ملحق شد.

لاری آتکینز و مایک هانکی به همراه چهار شهابسنگ یافت شده در فلوریدا

لاری آتکینز و مایک هانکی به همراه چهار شهابسنگ یافت شده در فلوریدا

پیدا کردن شهابسنگ در زمین‌های نا هموار پوشیده از برگ کار بسیار سختی است. بنابراین این گروه جستجوی خود را از زمین‌های صاف و جاده‌های میان جنگل که مشاهده شهابسنگ سیاه رنگ در آنجا آسانتر است آغاز کردند و سپس به بررسی زمین‌های ناهموار میان درختان پرداختند.این گروه در روز اول موفق به یافتن ۴ شهابسنگ شدند، اما جستجوهای شش روز بعد بی‌ثمر بود، تا اینکه در روز هفتم آن‌ها موفق به یافتن یک شهاب سنگ ۸۰۰ گرمی شدند. آن‌ها در مجموع توانستند شش شهابسنگ پیدا کنند.
فرایز دلیل ارزشمند بودن شهابسنگ‌ها را اینچنین بیان کرد:”می‌توان گفت شهابسنگ‌ها به نوعی جادویی هستند، قدمت آنها به چهار و نیم میلیارد سال قبل برمی‌گردد. این باورنکردنی است، چراکه شهابسنگ‌ها قدیمی‌ترین اجرامی هستند که ما می‌توانیم بیابیم. با استفاده از آن‌ها ما قادریم اطلاعات فراوانی مربوط به میلیاردها سال قبل در زمان شکل‌گیری منظومه شمسی به دست آوریم.”

درباره نویسنده

مینو خوشرنگ‌باف

دیدگاه شما چیست