فناوری

به بهانه درگذشت رِی تاملینسن: نماد @ از کجا آمده؟

نوشته شده توسط محمد حسین نیرین

در دنیای امروز تقریباً کمتر کسی را می‌بینیم که به این نماد،‌ یعنی «@» بر نخورده باشد. بر روی صفحه تلویزیون، روی وسایل الکترونیکی، در دنیای اینترنت و حتی در روزنامه‌ها نیز گاهی این نماد استفاده می‌شود. اما حرف a که خطی به دور آن کشیده شده است از کجا آمده؟ نامش چیست؟
علامت @ با نام رسمی « اَت تجاری » (commercial at) و نام‌هایی غیر رسمی اما مرسوم مانند « اَت ساین» (به معنی علامت اَت) و «ات سایت» (به معنای در سایت) شناخته می‌شود. در برخی کشورها نام‌های جالب دیگری نیز برای این علامت استفاده شده است. برای مثال در سوئیس نام‌هایی مانند کیک دارچینی و یا گوش فیل نیز به @ خطاب می‌شود. در کشور ما این علامت بیشتر به اسم «ات ساین» خوانده می‌شود.

Ray Tomlinson

ری تاملینسن

هر چند این روزهای اَت ساین تقریباً به نمادی از دنیای الکترونیک و اینترنت تبدیل شده، اصالت آن به خیلی قبل‌تر از اختراع رایانه باز می‌گردد. هرچند اولین استفاده @ دقیقاً مشخص نیست، این علامت را در متون قرن‌های ۱۴ و ۱۵ میلادی مشاهده می‌شود. یکی از نظریه‌ها راجع به سرچشمه استفاده از اَت ساین راهبان قرون وسطی می‌باشند. به دلیل استفاده زیاد کلمه «ad» در متون لاتین، که به معانی متعدد در، به سوی، درحدود و توسط بوده، راهبان برای صرفه‌جویی در مصرف پاپیروس گران و جوهر این کلمه را به این شکل نوشتند. نظریه دیگر مربوط به لیست‌های قیمت کالا می‌باشد که علامت @ به معنای «هر دانه به بهای» (each at) برای تمیز بین قیمت کل یک دسته کالا و قیمت هر دانه آن استفاده می‌شد. برای مثال عبارت «ده دانه سیب at 1 ریال» به معنای ده دانه سیب به قیمت کل ۱ ریال و عبارت «ده دانه سیب @ ۱ ریال» به معنای ده دانه سیب از قرار هر دانه ۱ ریال استفاده می‌شد.

نماد @ استفاده شده در taula de Ariza مربوط به سال 1448 میلادی در برگه‌ای که بار گندم را مشخص می‌کند.

نماد @ استفاده شده در taula de Ariza مربوط به سال ۱۴۴۸ میلادی در برگه‌ای که بار گندم را مشخص می‌کند.

تاریخچه استفاده از این علامت بیش از مبدأ آن شناخته شده است. سالها اسپانیایی‌ها و پرتقالی‌ها از این علامت برای واحد وزن آروبا (arroba برگرفته از لغت عربی الربع به معنای یک چهارم) که معادل ۲۵ پوند بود استفاده می‌کردند.
اما چیزی که باعث شده امروزه این علامت در دید همه حتی افرادی که از حروف لاتین استفاده نمی‌کنند قرار بگیرد، استفاده فراوان این علامت در دنیای الکترونیکی و شبکه اینترنت است. معرفی این استفاده‌ها را به Ray Tomlinson یکی از برنامه نویسان پیشگام نسبت می‌دهند. Ray Tomlinson اولین برنامه پست الکترونیکی را در سال ۱۹۷۱ راه اندازی کرد. برای مشخص کردن دامنه سایتی که آدرس پست الکترونیکی به آن ارجاع داده می‌شود از علامت ات ساین استفاده می‌گردد. در دنیای رایانه و اینترنت این علامت استفاده‌های بسیاری دارد. در اکثر زبان‌های برنامه نویسی کاربردی برای @ درنظر گرفته شده است، اما معمولا یک معنی واحد ندارد.
در برخی انجمن‌های آنلاین از @ برای پاسخ دادن استفاده می‌شود. در برخی شبکه‌های اجتماعی برای اشاره به یک کاربر و نام کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی اگر در بخش اطلاعات تماس شخصی از ات ساین در کنار نام کاربری او استفاده شود معمولا اشاره به حساب کاربری توئیتر آن شخص دارد.
شاید جالب باشد که بدانید در نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام نیز اگر مخاطبتان از نام کاربری استفاده کند می‌توانید با استفاده از @ او را مخاطب قرار داده و فرابخوانید.
Ray Tomlinson که اولین بار در سال ۱۹۷۱ این علامت را برای استفاده در آدرس‌های پست الکترونیکی معرفی کرد، چند روز پیش، پنجم مارس ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی در گذشت. از وی به عنوان کسی که اولین پست الکترونیکی دنیا را فرستاد یاد می‌شود.

پیام توئیتری جی‌میل یکی از بزرگترین سرویس‌های پست الکترونیکی به مناسبت درگذشت Ray Tomlinson

پیام توئیتری جی‌میل به مناسبت درگذشت Ray Tomlinson

درباره نویسنده

محمد حسین نیرین

دیدگاه شما چیست