فضا و نجوم

بازگشت رکوردداران اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

اسکات کلی و میخاییل کورنینکو، رکوردداران اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند. این دو فضانورد حدود ۳۴۰ روز در فضا اقامت داشتند و همراه با سرگئی ولکف با فضاپیمای سایوز TMA-18M صبح امروز (۱۲ اسفند ۹۴) ساعت ۷:۵۶ به وقت ایران در بیابان‌های قزاقستان فرود آمدند.
هرچند کلی و کورنینکو، با ۳۴۱ روز اقامت یکسره در فضا، رکورد تازه‌ای در این زمینه ثبت کردند، اما رکورد اقامت ۴۳۷ روزه والری پولیاکف روسی در ایستگاه فضایی میر همچنان دست نیافتنی باقی مانده است. در مدت اقامت یکساله این دو فضانورد در ایستگاه فضایی بین‌المللی، اخبار و فعالیت‌های اسکات کلی بیشتر از همکار روس خود در رسانه‌ها بازتاب داشت. او به طور مرتب از طریق اینستاگرام و توییتر، با انتشار عکس‌ها و تصاویر جالب و دیدنی از اقامت خود در ایستگاه فضایی و نیز مناطق مختلف زمین، مردم و رسانه‌ها را در جریان جزئیات سفر خود قرار می‌‌داد.
یکی از نکاتی که ماموریت اسکات کلی را نسبت به ماموریت‌های قبلی شاخص‌تر می‌کند، انجام چندین آزمایش پزشکی مشترک بین او در فضا و برادر دو قلواش (که اتفاقا او نیز یکی از فضانوردان ناساست) در زمین بود.
این چهارمین ماموریت فضایی اسکات کلی ۵۰ ساله بود و در مجموع این ماموریت‌ها حدود ۵۲۰ روز اقامت در فضا را تجربه کرد. کورنینکو نیز با انجام سفر اخیر خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی، در مجموع دو سفر فضایی‌اش، ۵۱۶ روز در فضا اقامت داشته است.
یکی از مهم‌ترین اهداف اقامت تقریبا یکساله اسکات کلی و میخاییل کورنینکو، بررسی اثرات حضور طولانی‌مدت انسان در فضا و کسب تجربیات علمی و فنی در این زمینه بود. تجربیاتی که در سفرهای آتی به مریخ و سیارک‌ها، استفاده می‌شود.
در ادامه مروری بر برخی از نکات جالب و رکوردهای به دست‌آمده در ماموریت ۳۴۱ روزه اسکات کلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی داریم.

دیدن بیش از ۱۰ هزار طلوع و غروب خورشید
ایستگاه فضایی بین‌المللی با سرعت ۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور زمین می‌چرخد و اسکات کلی در مدت اقامت خود در این ایستگاه بیش از ۱۰ هزار طلوع و غروب خورشید را تجربه کرد.

۷۰۰ ساعت ورزش
اسکات کلی برای مقابله با شرایط بی‌وزنی و حفظ تراکم بافت‌های ماهیچه‌های خود، بیش از ۷۰۰ ساعت از زمان حضورش در فضا را به ورزش‌کردن اختصاص داد.

۱۰۰۰ کیلومتر پیاده‌روی!
یکی از مهم‌ترین ورزش‌های فضانوردان در فضا برای مقابله با اثرات بی‌وزنی، پیاده‌روی روی دستگاه تردمیل ایستگاه فضایی بین‌المللی است. اسکات کلی در مدت حضورش در فضا بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر روی این دستگاه پیاده‌روی کرد. این مسافت یک رفت و برگشت بین تهران و اصفهان است.

۳۸۰ آزمایش علمی
اسکات کلی بیش از ۳۸۰ آزمایش علمی در مدت اقامت ۳۴۱ روزه خود در فضا انجام داد. تقریبا به ازای هر روز اقامت بیش از یک آزمایش؛

بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دنبال‌کننده
در زمان حضور اسکات کلی در مجموع بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اینستاگرام و توییتر او را دنبال می‌کردند. او در این مدت تصاویری از ایران را نیز منتشر کرد.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست