فضا و نجوم

آثار هنری خود را به سیارک بنو بفرستید

نوشته شده توسط مینو خوشرنگ‌باف

ناسا در یک دعوت عمومی از هنرمندان علاقمند به فضا درخواست کرد تا در ماموریت «ازیریس‌رکس» همکاری کنند. آن‌ها از هنرمندان خواستند تا آثار هنری خود در مورد فضا و انعکاس پروژه «ازیریس‌رکس» در زندگی روزمره را به ناسا بفرستند. ناسا قرار است این آثار را در یک تراشه ضبط کرده و به سیارک «بنو» بفرستد.
طرح مورد مطالعه ناسا به نام «ازیریس-رکس» (OSIRIS-REx) برای سفر به سیارک «بنو» (Bennu) و نمونه‌برداری از خاک آن است. این فضاپیما قرار است طی ماه‌های شهریور یا مهر ۱۳۹۵ پرتاب شود. این اولین ماموریت ایالات متحده برای جمع‌آوری نمونه از یک سیارک و بازگرداندن‌ آن به زمین برای مطالعه است. در این ماموریت، فضاپیما به سیارک مورد نظر ارسال شده ،۶۰ گرم از خاک آن را برای مطالعه به زمین خواهد آورد. از نظر دانشمندان این سیارک می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد منشاء منظومه شمسی و منبع آب و مولکول‌های آلی در اختیار ما بگذارد.
ناسا از همه علاقه‌مندان به فضا دعوت می‌کند تا با خلق آثار هنری در مورد تاثیر و انعکاس اکتشافات این ماموریت بر زندگی انسان در این پروژه شریک شوند. آثار ارسالی می‌تواند در قالب یک طرح، عکس، شعر، آهنگ، فیلم کوتاه و یا هر اثر خلاق و هنری دیگری باشد. این آثار روی یک تراشه ضبط شده و در سفر فضاپیما به سیارک برده خواهند شد.
جیسون دورکین از دانشمندان این ماموریت در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در این باره گفت: “توسعه فضاپیما و ابزارهای آن یک فرآیند بسیار خلاقانه بوده است. در فضاپیما یک بوم نقاشی از فلز و کامپوزیت کار شده و برای پرتاب در شهریور ماه ۹۵ آماده شده است. این موضوع می‌تواند به مردم الهام بخشیده و باعث ایجاد خلاقیت در مورد فضا شود.”
البته این فضاپیما علاوه بر طرح هنری پیشنهادی، حامل تراشه‌ای با بیش از ۴۴۲ هزار نام با عنوان “پیام‌هایی به بنو” خواهد بود.
علاقمندان تا ۱ فروردین می‌توانند آثار خود را از طریق توییتر و اینستاگرام ارسال کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارسال آثار به این آدرس مراجعه نمائید.
دانته لوراتا محقق اصلی پروژه ازیریس‌رکس از دانشگاه آریزونا در راستای دعوت از هنرمندان گفت: “اکتشافات فضایی به طور ذاتی فعالیت‌های خلاقانه‌ای هستند، ما از مردم دعوت می‌کنیم تا با ارسال آثار هنری خود در این پروژه به ما بپیوندند، چراکه به این طریق آثارشان برای هزاران سال در فضا باقی خواهد ماند.”
برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد پروژه ازیریس‌رکس نیز می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید.

درباره نویسنده

مینو خوشرنگ‌باف

دیدگاه شما چیست