فضا و نجوم

تلسکوپ فضایی WFIRST ؛ گام بعدی ناسا

نوشته شده توسط سعید عباسی

سازمان فضایی ناسا رسما اعلام کرده است که کار طراحی و ساخت تلسکوپ فضایی موسوم به WFIRST آغاز خواهد شد. این تلسکوپ قرار است در سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود. پیشتر قرار بود در سال ۲۰۱۷ این خبر رسانه‌ای شود.
تلسکوپ آماری فرو سرخ با میدان دید گسترده (WFIRST)، دیدگاهی متفاوت و منحصر به فرد نسبت به جهان هستی خواهد داشت. این تلسکوپ طی ماموریت خود، انرژی تاریک (انرژی تاریک، نوع ناشناخته ای از انرژی که موجب شتاب گرفتن انبساط و تکامل عالم می شود.) را مورد بررسی قرار داده، امکان وجود حیات در فراسوی منظومه خورشیدی را مطالعه کرده و به دنبال شناسایی ترکیبات و ساختارهای آن‌ها را خواهد بود. البته باید اشاره کرد که انرژی تاریک با تلسکوپ قابل مشاهده نیست، اما ویژگی‌های آن را از طریق تأثیرات گرانشی‌اش بر روی ماده مرئی می توان یافت.
تلسکوپ فضایی WFIRST به طور کلی از دو بخش بزرگ و کوچک تشکیل شده است. بخش اول، دارای یک تلسکوپ قدرتمند و پیشرفته برای رصد اجرام بسیار دور، و بخش دوم، دارای تعدادی تلسکوپ کوچک‌تر برای رصد اجرام نزدیک‌تر است. این تلسکوپ یه یک کروناگراف و یک ابزار میدان دید گسترده مجهز خواهدشد. گستردگی دامنه دید این تلسکوپ یکی از مهمترین ویژگی‌های آن به شمار می آید. قطر آینه WFIRST به اندازه تلسکوپ فضایی هابل یعنی ۲٫۴ متر است اما نکته جالب اینجاست که محدوده دید آن ۲۰۰ برابر عریض تر از این تلسکوپ قدیمی است. ابزار کروناگراف برای مسدود کردن نور ستاره‌های دیگر در کهکشان راه شیری استفاده می‌شود. این ابزار به ستاره‌شناسان اجازه می‌دهد تا به‌طور مستقیم کاهش بازتابندگی نور ستارگان کم‌نور توسط سیارات اطرافشان رامشاهده کنند.تصویربرداری مستقیم یک گام مهم به سمت اندازه‌گیری ساختار و ترکیب سیارات فراخورشیدی و تعیین اینکه آیا این سیارات قابل سکونت است یا نه، می‌باشد.
یکی از نکات جالب در رابطه با این تلسکوپ ۲٫۵ متری، وجود ماهواره‌های جاسوسی آمریکا در آن است. در قسمت اصلی این رصدخانه یک ماهواره جاسوسی متعلق به آمریکا قرار دارد که قادر به جمع‌آوری اطلاعات از کشورهای هدف است. پس از اینکه ایالات متحده پیشنهاد نصب این ماهواره را داد، WFIRST بازطراحی شد و ابعاد آن افزایش یافت.

شبیه سازی رصدی یک ستاره و دو سیاره اطراف آن از دید فضاپیمای WFIRST

شبیه سازی رصدی یک ستاره و دو سیاره اطراف آن از دید فضاپیمای WFIRST

دانشمندان همچنین از یک روش تصویربرداری جدید توسط WFIRST استفاده خواهند کرد که به کشف جهان‌های جدید با جرم یک دهم زمین کمک خواهد کرد. این به دانشمندان اجازه می‌دهد یک سرشماری نسبتا دقیق از سیارات فراخورشیدی انجام دهند و سیارات مشابه زمین را جست‌و‌جو کنند.انتظار می رود این رصدخانه بتواند دست‌کم ۲۰۰۰۰ سیاره در اطراف ستاره‌های دیگر بیابد.
با بودجه ۳/۲ میلیارد دلاری، این تلسکوپ بعد از جیمز وب، دومین ماموریت پر هزینه‌ ناسا است. تلسکوپ فضایی WFIRST در اطراف نقطه لاگرانژی L2 در فاصله تقریبی ۱٫۵ میلیون کیلومتری از زمین مستقر خواهد شد .مدت زمان ماموریت این رصدخانه فضایی ۶ سال خواهد بود.

درباره نویسنده

سعید عباسی

دیدگاه شما چیست