فناوری

قیام روبات ها

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در سال ۲۰۱۳ رقابت روباتیکی “دارپا” در ایالت فلوریدا آمریکا برگزار شد. روباتی با نام هوبو توانست در این رقابت ها کار منحصر به فردی را به پایان برساند: او از نردبانی بالا رفت که ارتفاعی تقریبا به اندازه ی قد یک فیل کوچک داشت.
هوبو روبات ۵/۱ متری انسان نما، رقیب های سرسختی داشت که همگی برای عملیات نجات در فجایع طبیعی طراحی شده بودند. هوبو از ۸ پله نردبان ۹ پله ای بالا رفت. بعد از طی پله هشتم هوبو از نردبان پایین افتاد و از یک کابل ایمنی آویزان شد.
“قیام روبات ها” عنوان مستند تلویزیونی از سری برنامه های نووا است که از ۲۴ فوریه از شبکه PBS پخش خواهد شد. روبات سازان روبات های مختلفی را ساخته اند که کارهایی همچون آشپزی و رقص را انجام می دهند یا حتی لباس تا می کنند. اما ساخت روباتی که مثلا بتواند عملیات نجات انجام دهد، روی سنگ ریزه ها راه برود، آشغال ها را جمع کند و ماشین براند، کاملا متفاوت است.
در واقع ساخت هر روباتی که بخواهد خارج از آزمایشگاه کار کند کار مشکلی ست. تونی استنتز متخصص روباتیک دانشگاه کارنگی کلون در پیتزبورگ می گوید: “دنیای واقعی مانند حیات وحش است؛ غرب وحشی”.
“قیام روبات ها” عنوانی ست که روبات های تیم استنتز را به مخاطبان می شناساند؛ یک اسب آبی ۱۸۰ کیلوگرمی به نام چیمپ و یک سری روبات های انسان نمای دیگر. مستند نووا تلاش این روبات ها در طی مسابقات دارپا را نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید. دیدن روبات ها در حال انجام عملیات ها بسیار هیجان انگیز است اما حرکات عجیبی دارند. روبات های انسان نما هنوز زمان زیادی لازم دارند تا بتوانند مانند انسان ها روی دو پا راه بروند. در مسابقات ربات ها کند عمل می کنند، از پشت می افتند و گاهی بی حرکت در جایی می نشینند.
مستند “قیام روبات ها” طی یک تور، دور دنیا را طی می کند و پیشرفته ترین و هیجان انگیز ترین آزمایشگاه های روباتیک دنیا را نشان می دهد. در لندن یک روبات شبیه دست انسان، انگشت هایش را تکان می دهد. در فلوریدا، یک روبات انسان نمای درشت هیکل به نام اطلس روی یک پایش می ایستد و دستانش را مثل یک کاراته باز در هوا تکان می دهد.
در آخر “قیام روبات ها” دوباره به هوبو بر می گردیم، هوبو ظاهر جذابی دارد و به مرحله آخر مسابقات رسیده است. هوبو هنوز کند است اما روبات هایی مانند هر روز او بیشتر و بیشتر به انسان ها شبیه می شوند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست