آخرین اخبار

نشست اعضای طرح ماهواره مصباح

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با حضور رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اعضای تیم تحقیقاتی طرح ملی «ساخت ماهواره مصباح» گرد هم آمدند…

هم‌زمان با فرارسیدن روز ملی فناوری فضایی که مصادف با ۱۴ بهمن نام‌گذاری شده‌است نشستی با هدف مروری بر خاطرات همکاری‌ در اجرای ساخت یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین پروژه‌های تحقیقاتی ملی کشور که مقدمات آغاز به‌کار به آن از سال ۱۳۷۵ فراهم آمد، برگزار شد.
مهندس محمدحسن انتظاری، معاون نوآوری، تجاری‌سازی و انتقال فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مجری پروژه ماهواره مصباح در جمع اعضای این تیم گفت: به مناسبت نزدیک شدن به روز فناوری فضایی در کشور برآن شدیم تا به پاس خدمات ارزنده تحقیقاتی و پژوهشی اعضای تیم متشکل از ۶۰ نفر از متخصصین و پژوهشگران سازمان فضایی کشور، مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران قدردانی و تجدید خاطره کنیم.
وی افزود: همچنین بر همین اساس برنامه‌ای با حضور اعضای تیم ماهواره مصباح در محل ضبط استودیوی شبکه افق در روز سه شنبه برگزار خواهد شد.
انتظاری در خصوص اجرای این پروژه اظهار داشت: این طرح محصول مشترک مرکز تحقیقات مخابرات ایران و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران است که به هدف ایجاد، توسعه و انتقال دانش فنی ساخت ماهواره شروع شد و به طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی ماهواره و پرتاب و عملیاتی کردن آن، ایجاد شبکه دیتا، ایجاد زیرساخت‌های نیروی انسانی، ایجاد مجتمع آزمایشگاهی و مرکز اسناد، ارتقای دانش و فناوری در این زمینه، تدوین و انجام فرایند مدیریت پروژه‌های ماهواره‌ای و دانش‌های فنی متفاوت و توسعه همکاری‌های داخلی و بین‌المللی و ساخت ماهواره‌های متوسط چندمنظوره با هدف ارتقای توان ملی و افزایش توانایی‌های مستقل ماهواره‌ای که یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین پروژه‌های تحقیقاتی در این زمینه است، تبدیل شد.
در حاشیه این نشست هر یک از اعضای تیم تحقیقاتی خاطراتی را که در حین اجرای پروژه در طول ۱۲ سال انجام تحقیقات داشتند بیان کردند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست