آخرین اخبار

تولید سوخت گیاهی جایگزین بنزین

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان دانشگاه تهران موفق شدند با استفاده از فناوری نانو، سوخت پاک جایگزین بنزین را از گیاهان تولید کنند…

سوخت‌ گیاهی یا بیومس به نوعی بزرگترین منبع ذخیره‌ی انرژی خورشیدی به شمار می‌آید، و می‌تواند سالانه به اندازه‌ی ۷۰ ملیارد تن نفت خام، انرژی در دسترس بشر قرار دهد که این میزان ۱۰ برابر مصرف سالانه انرژی در جهان است. نکته‌ی مهم در به‌کار‌گیری این منبع، آن است که محصول حاصل شده از سوخت‌های گیاهی دوباره توسط گیاهان مجدد جذب و مصرف خواهد شد، و هیچ اثری در پدیده‌ی گلخانه‌ای و گرم‌شدن زمین نخواهد داشت.
در همین راستا محققان و پژوهشگران در تلاشند که راه هایی برای تولید هرچه بیشتر این سوخت در علوم مختلف پیدا کنند. و اینک محققان ایرانی توانسته اند از با استفاده از فناوری نانو، سوخت پاک از گیاهان تولید کنند.
محمد براتی دانشجوی دکتری دانشکده شیمی پردیس علوم دانشگاه تهران، در طرحی به سرپرستی دکتر احمد توسلی، فناوری نانو را برای تولید سوخت‌های پاک جایگزین بنزین مورد استفاده قرار داده است.
در این روش با استفاده از تکنیک پیشرفته تبدیل در سیالات فوق بحرانی در حضور نانوکاتالیست‌های با فرمولاسیون و طراحی جدید، این امکان فراهم شده است که از گیاه سلولزیِ باگاس نیشکر، گستره خاصی از الکل‌ها و اترها که قابلیت استفاده به عنوان جایگزینِ بنزین با کیفیت بسیار بهتر از بنزین را دارند، استحصال شوند. در این روش مدرن، علاوه بر محصولات ذکر شده، گاز هیدروژن که محصول بسیار با ارزشی در حوزه انرژی‌های پاک محسوب می‌شود و هم‌چنین مواد شیمیایی با ارزش دیگری نیز به عنوان محصولات جانبی تولید شده است.
هم‌چنین نتایج این پژوهش، در مجلات معتبر بین‌المللی در حوزه انرژی‌های نو به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست