علوم پایه

ارتباطات امن نوری

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

تصور کنید با بانک یا پزشک خود از طریق اینترنت ارتباط برقرار می‌کردید، البته اینترنتی که کاملاً امن بود. شما با خیال راحت اطلاعات خصوصی خود را از این طریق منتقل می‌کردید. یا تصور کنید که دولت‌ها و سازمان ها بتوانند اطلاعات محرمانه خود را از یک روش کاملاً امن در بستر اینترنت منتقل کنند.
چنین مواردی از انتقال اطلاعات به صورت امن، وعده اطلاعات کوانتمی است.
محققان دانشگاه استنفورد یک منبع نور کوانتمی جدید را توسعه داده‌اند که روزی ممکن است به عنوان مبنای ارتباطات کوانتمی استفاده شود. این گروه از محققان یافته‌های خود را در مقاله‌ای که در نشریه نیچر-فوتونیک چاپ‌شده است توضیح داده‌اند.
فیزیک ارتباطات کوانتمی بسیار پیچیده است. لیزرهای استاندارد برای این نوع ارتباطات مناسب نیستند، زیرا چیزی که آن‌ها ساطع می‌کنند نور کلاسیک است. استراق سمع داده‌ها می‌تواند هرگونه اطلاعات را از نور کلاسیکی بدون آنکه تشخیص داده شود به دست آورد.
در مقابل یک اینترنت کوانتمی با استفاده از نور کوانتمی این اجازه را نمی‌دهد. چون در این روش از تک فوتون‌ها استفاده می‌شود و شما نمی‌توانید یک تک فوتون را بدون آنکه از بین ببرید اندازه‌گیری کنید؛ بنابراین ساخت یک منبع نور کوانتمی، می‌توان گامی در رسیدن به ارتباطات امن باشد.
این گروه از محققان دانشگاه استنفورد یک لیزر در مقیاس نانو را اصلاح کردند تا بتوانند به عنوان منبع تابش تک فوتون مورداستفاده قرار بگیرد.
البته استفاده از یک منبع نوری که به صورت تک فوتون تابشمی کند، کار راحتی نیست. در این حالت تشخیص نویز از سیگنال نیز بسیار مشکل است. بااین‌حال دانشمندان در تلاش هستند تا بر این مشکلات فائق آیند.

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست