آخرین اخبار

کنفرانس بین المللی “نمونه برداری و پایش آلاینده های محیط ریست”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین کنفرانس بین المللی “نمونه برداری و پایش آلاینده های محیط ریست” توسط دانشگاه تهران و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می گردد…

امروز مراقبت از محیط زیست به عنوان مهمترین اولویت مشترک جوامع بشری شناخته شده است. تهدیدهایی از قبیل گرمایش زمین، اثر گلخانه ای و ریزگردها بخشی از آثار مخرب محیط زیست می باشد. در راستای هدف مشترک جهانی در محافظت از محیط زیست توجه ویژه به نقش و اثر منابع مختلف انسانی در تخریب محیط زیست بسیار حائز اهمیت است.
شناخت منابع و ارزیابی اثر آنها در تخریب محیط زیست به عنوان دو گام اساسی می باشد. فعالیت های زیادی در حوزه شناخت منابع صورت گرفته است و استانداردهای جهانی در کشور ما نیز مورد استفاده بوده و به عبارتی نقش منابع متعدد تا حدودی روشن است. مشکل اساسی در بخش دوم یعنی ارزیابی دقیق اثر این منابع می باشد. در ارزیابی اثرات زیست محیطی منابع انسانی دو بحث اساسی وجود دارد. ابتدا نمونه برداری دقیق و سپس پایش (اندازه گیری) دقیق آلاینده ها.
نمونه برداری آلاینده ها در حوزه هوا، آب و خاک موضوع بسیار مهمی است که ضرورت دارد مراکز ذیربط و آزمایشگاه ها با آخرین تکنولوژی ها و استانداردهای روز آشنا باشند. در گام بعدی بکارگیری صحیح فناوری های روز دنیا بطور علمی و مناسب در اندازه گیری آلاینده ها بسیار مهم است.
از این رو بنا به تجربه همکاران سازمان حفاظت محیط زیست نخستین کنفرانس بین المللی “نمونه برداری و پایش آلاینده های محیط ریست”  توسط دانشگاه تهران و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست در دستور کار قرار گرفت.
از اهداف و برنامه های این کنفرانس اجرای کارگاه های آموزشی متعدد توسط اساتید و صاحب نظران در حوزه های مختلف نمونه برداری و پایش آلاینده ها خواهد بود.
گفتنی است این کنفرانس بین المللی با محوریت فناوری های نوین در نمونه برداری آلاینده ها، استانداردهای نمونه برداری آلاینده های محیط زیست، روش های نمونه برداری آلاینده های خطرناک در پسماندها، روش های نمونه برداری و پایش لحظه ای آلاینده های محیط زیست، پروتکل ها و تفاهم نامه های بین المللی در حوزه نمونه برداری و پایش های محیط زیست، بومی سازی استانداردهای نمونه برداری و پایش آلاینده های محیط زیست، نمونه برداری و پایش های دریا، روش های مجازی و مدلسازی های عددی در پایش آلاینده های محیط زیست و گرمایش جهانی و نقش پایش های زیست محیطی در تاریخ ۵ الی ۷ اردیبهشت ماه ۹۵ در این دانشگاه برگزار می شود.
علاقه مندان و صاحب نظران می توانند مقالات خود را تا تاریخ ۱۰ اسفند ماه سال جاری به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت epsm.ut.ac.ir مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست