فضا و نجوم

آزمایش سامانه رانشگر فضاپیمای دراگون

نوشته شده توسط متین میررمضانی

شرکت فضایی اسپیس اکس، به تازگی ویدئویی از آزمایش عملکرد سامانه رانشگر فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون منتشر کرد. در این آزمایش نمونه مهندسی فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون در حالی که از جرثقیلی آویزان بود، هشت موتور سوپردراکوی خود را روشن کرد و که فضاپیما را در حالت شناور قرار داد. آزمایش اخیر که حدود در اواسط دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۹۴) انجام شد، گامی مهم در راستای توسعه سامانه‌های فرود و نجات نمونه سرنشین‌دار فضاپیمای دراگون بود.
شرکت اسپیس اکس برای نخستین‌بار تصاویری از آزمایش سامانه رانشگر فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون منتشر کرد. این سامانه در حین بازگشت فضاپیما به زمین و یا در مواقع اضطراری در زمان پرتاب کاربرد دارد. این سامانه مجهیز به هشت موتور موسوم به «سوپردارکو» است که به صورت جفت جفت در چهار قسمت فضاپیما قرار دارد.

دراگون از این سامانه موتوری در پروازهای عادی برای کاهش سرعت و فرود در زمان بازگشت به زمین استفاده می‌کند. عملکرد این سامانه باعث می‌شود که دراگون همانند یک بالگرد، فرودی نرم و با دقت بالا انجام دهد. هر چند در پروازهای آزمایشی اولیه، این فضاپیما برای فرود از سامانه چتر نجات استفاده خواهد کرد.
اما اگر در زمان پرتاب، موقعیت اضطراری ایجاد شود، با فعال‌شدن سامانه رانشگر دراگون، فضاپیما از سر پرتابگر حامل خود جدا شده و به صورت ایمن فرود می‌آید و به این شکل جان فضانوردان نجات پیدا می‌کند.
آزمایشی که اخیرا صورت گرفت، بخشی از اهداف قرارداد اسپیس اکس با ناسا بود. با اینکه در این آزمایش سوخت استفاده شده یک چهارم سوخت موردنیاز برای سامانه رانشگرهای دراگون بود، اما هدف اصلی، بررسی قابلیت کنترل فضاپیما توسط موتورهای تعبیه شده بود.
در سال ۲۰۱۴ ناسا برای انتقال فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی با دو شرکت اسپیس اکس و بوئینگ قراردادهایی با ارزش ۷ میلیارد دلار امضا کرد. نمونه سرنشین‌دار فضاپیمای دراگون قادر است چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ببرد و پس از ۲۱۰ روز آنها را به زمین بازگرداند. فضاپیمای دراگون توسط پرتابگر فالکون ۹ از سکوی پرتاب ۳۹A از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب می‌شود.
اسپیس اکس برنامه دارد در سال جاری میلادی با آزمایش سامانه چتر نجات دراگون، سه فضاپیمای سرنشین‌دار برای انجام پروازهای آزمایشی و توسعه سامانه پشتیبانی حیات دراگون بسازد تا به این شکل به تکمیل پیش نیازهای خود برای اعزام فضانوردان به فضا نزدیک‌تر شود. احتمالا نخستین پرواز آزمایشی سرنشین‌دار دراگون در مارس ۲۰۱۷ میلادی (اسفند ۹۵) با دو فضانورد انجام می‌گیرد.

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست