اخبار ایران و جهان مقالات

راه باز است

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در هیچ دوره ای شرایط، مقدمات و زمینه های پیشرفت و توسعه تا این حد فراهم نبوده است. مهم تر از هرچیزی، درک و فهم عمومی ارتقای کمی و کیفی پیدا کرده و ضرورت تغییر و تحول اقتصادی را آحاد جامعه دریافته اند. حضور نیروی جوان و تحصیلکرده را هم نباید دست کم گرفت. البته خطر مهاجرت هم هست اما اگر قدری مسئولین در سیاست ها و برنامه های فرهنگی توسعه جدیت به خرج بدهند و از شتاب آن نکاهند، حتما جوانان تحصیلکرده با انرژی، قوت و انگیزه بیشتری به فعالیت اقتصادی خواهند پرداخت.
از اتفاقات خوبی که این سال ها افتاده، این است که مثل سابق ملت علاقه مند نیستند فقط به استخدام دولت در بیایند و به آب باریکه دولت بسنده کنند. قاطبه جوانان ما شور و حالی در سر دارند که دولت جوابگویشان نیست. فرمود “همت بلند دار که مردان روزگار/ از همت بلند به جایی رسیده اند”.
جوانان کشور نیز صاحب همت بلندند و آمال و آرزوهایشان صرفا تصاحب پست ها و سمت های دولتی نیست.
آنها می خواهند کاری بزرگ و پرسود انجام دهند و در سطح جهانی حرف های قابل اعتنا بزنند. جالب این جاست که دنیا هم امروز با جدیت بیشتری رفتار و گفتار جوانان تحصیلکرده ایران را دنبال می کند. گویی شاخک های آن ها نیز خبر از یک اتفاق خوب و همه جانبه می دهند. این توجه فوق العاده به ایران البته با انگیزه های سیاسی هم در آمیخته است.
اما جدا از سیاست، آنها دریافته اند که در این منطقه، به خصوص در جمهوری اسلامی ایران، اتفاقات مهمی در شرف وقوع است. به خصوص به لحاظ علمی، فناوری و اقتصادی این جا آبستن ثروت، قدرت و فرهنگ است که ان شاء الله بالنده شوند و عالم را در برگیرند.
در کنار مردم، مسئولین کشور نیز بیش از پیش آماده تحول و تغییرند. قبلا شاید گفتن از این که دولت را باید کوچک کنیم، حرفی خطرناک به نظر می رسید. غیر دولتی شدن اقتصاد نیز به نظر می رسید نشدنی و فاجعه بار باشد. اما امروز به لحاظ نظری همه گروه ها و نحله های فکری با این مساله به عنوان یک امر بدیهی برخورد می کنند و در اصل ماجرا اختلافی ندارند. اختلاف اگر هست، بر سر شیوه و روش است. چیزی که مهم است، این است که همه مسئولین عالی رتبه نظام ضرورت پیشرفت و توسعه را به عمق جان درک کرده اند و از دولت تا مجلس همه دنبال راه حل هایی هستند که راه های حضور مردم در اقتصاد را هموار کنند و موانع را از مقابل اقتصاد دانش بنیان و تولید ثروت مشروع از علم بردارند.

دانشمندان پایشان را بر نردبانی گذاشته اند که دانشمندان ایرانی ساخته اند.

فضای دنیا هم امروز تغییر کرده. آن علومی که در دوران جنگ سرد به مثابه رازهای کس ندان بود و راه دستیابی به آن ها را فقط جاسوس های خبره می دانستند، امروز به برکت گسترش فناوری های رسانه ای، عموما بر ملا شده اند و در دسترس عموم قرار دارند. حالا فرصت مغتنمی هست تا ما هم علوم مورد نیازمان را از این بازار پر سود تامین کنیم، بلکه خود به عرضه کننده متاع های دانش بنیان بدل شویم.
در این بازار ما نیز سهمی داریم و می توانیم سودهای کلانی را به چنگ آوریم. وقتی هند، پاکستان، تایوان، چین، مالزی و اندونزی می توانند سهم قابل ملاحظه ای از تجارت جهان را فراچنگ آورند، ما چرا نتوانیم؟ ما در ساخته شدن دنیای امروز موثر بوده ایم. ممکن است در سال های اخیر دچار ضعف و فتور شده باشیم اما حجم قابل توجهی از تولید علم جهانی در جغرافیای ایران زمین صورت گرفته است.
دانشمندان پایشان را بر نردبانی گذاشته اند که دانشمندان ایرانی ساخته اند. علم، جغرافیا ندارد و هر کس هرکاری می کند، در اصل به تمدن انسانی خدمت می کند. با این همه، کسی منکر شان و منزلت دانشمندان ایرانی نیست. همین الان هم دانشمندان ایرانی به اعتبار اسلاف گران قدر خود می درخشند.
مهم ترین پارامتری که ما را به آینده علمی و اقتصادی کشور امیدوار می کند، اشارات و بیانات و توجهات رهبر فرزانه انقلاب است. به استظهار لطف و عنایت ایشان است که می گوییم راه باز است و شرایط توسعه و پیشرفت مهیاست. اشارات دقیق و واقع بینانه معظم له خبر از آن دارد که ایشان بیش از هر فرد دیگری می دانند که چه انرژی حیرت انگیزی در ایران وجود دارد. پتانسیل ایران برای رشد و توسعه حیرت انگیز است و همین امر ما را محسود کشورهای منطقه کرده است.
اگر به برخی از مطالبی از رهبر حکیم انقلاب پیرامون مدیریت جهادی دقت بفرمایید. اشارات ایشان حجت را بر مدیران کشور تمام می کند که هرچه زودتر به کار و بار خود سرعتی جهادی ببخشند.
معنی اصلی مدیریت جهادی هم همین است که بتوانیم از ظرفیت ها و امکانات موجود بهره ببریم و به حداکثر نتیجه دست یابیم؛ درست شبیه همان کار فوق العاده ای که در جنگ و جهاد کردیم.
در جنگ و جهاد هیچ رزمنده ای معطل امکانات نمی ماند و دست روی دست نمی گذارد تا همه چیز آماده شود بلکه خود با استفاده از خیرالموجودین شرایط و امکانات را فراهم می کند و جلوی پیشروی دشمن را می گیرد. این خیلی خوب است که رزمندگان اسلحه پیشرفت داشته باشند، اما اگر نداشتند که تسلیم نمی شوند. حتی اگر شده با وسایل دور و بر ایستادگی می کنند و جلوی دشمن را می گیرند.
بازخوانی تاریخ انقلاب و دفاع مقدس یادآوری مان می کند که قبل از هرچیزی ما محتاج همت و عزم و اراده ایم. در این عرصه نیز حرف اول را همت، عزم، اراده و امید می زنند.
مخلص کلام این که با این رهبر، این مدیران عالی رتبه، این مردم، این جوانان و این مقدمات؛ راه پیشرفت، توسعه و تولید ثروت از طریق دانش باز است.
ابر و باد و مه و خورشید فلک در کارند/ تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری/ همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار/ شرط انصاف نباشد که فرمان نبری.

+ نویسنده این مطلب پرویز کرمی (دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان) _ ماهنامه دانش بنیان شماره اول ۱۳۹۴

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست