طبیعت و محیط زیست

“اوتر” یک‌روزه‌ای در آغوش مادرش

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

“اوتر‌ها” یا در فارسی سمور‌های آبی، از خانواده راسو‌ها (Mustelidae) هستند، گوشت‌خوارانی آبزی و نیمه آبزی که برخلاف اسمشان، سمور نیستند و در زیر خانواده لوترینه (Lutrinae) جای دارند.
اوتر‌ها برای تغذیه معمولاً از ماهی‌ها استفاده می‌کنند ولی در رژیم غذایی‌شان خرچنگ، توتیا و حتی صدف نیز دیده می‌شود، درواقع اوتر‌ها را با رفتار عجیبشان در شکستن صدف‌ها به کمک سنگ‌ها نیز می‌شناسند.
اوتر‌ها با توجه به محل زندگی‌شان که در آب‌های سرد است، برای تنظیم دمای بدن خود نیاز به سوخت‌وساز بالایی برای گرم کردن خود دارند، بنابراین غذای زیادی می‌خورند، برای مثال با توجه به دمای آب که حدود ۱۰ درجه هست، اوتر‌ها برای آنکه بتوانند خودشان را گرم کنند و دمای بدنشان را در حد طبیعی نگه‌دارند نیاز به خوردن ۱۰۰ گرم ماهی در هر ساعت دارند بنابراین دیده می‌شود که گونه Enhydra lutris حدود یک‌چهارم وزن خود در هرروز غذا می‌خورد.
اوتر‌ها برای بهتر حرکت کرد و شنا کردن در آب دارای صفات به خصوصی شده‌اند، اعم از بدن لاغر و بلند برای شکل آئرودینامیک بهتر و همین‌طور انگشتان پره دار که بهتر بتوانند در آب شنا کنند. اوتر‌ها معمولاً به‌صورت انفرادی و تنها زندگی می‌کنند ولی بعضاً گروه کوچک و به‌ندرت گروه‌های بزرگی از اوتر‌ها دورهم جمع می‌شوند نیز دیده‌شده است.
دوران حاملگی در اوتر‌ها حدود ۶۰ تا ۸۶ روز تخمین زده می‌شود، هم ‌جنس نر و هم جنس ماده از فرزند تازه به دنیا آمده مواظبت می‌کنند، اوتر‌های ماده بعد از حدود دو سال بالغ می‌شوند و اوتر‌های تر برای بالغ شدن باید سه سال صبر کنند. در یک‌ماهگی می‌توانند از لانه خارج شوند و در دوماهگی توانایی شنا کردن را نیز به دست میاورند، اما فرزند حدود یک سال در کنار خانواده‌اش زندگی می‌کند و البته عمر متوسط اوتر‌ها تا ۱۶ سالگی است.
این جانوران موجوداتی بسیار بازیگوش و پرتحرک هستند، و با فرزندانشان در آب و رودخانه‌ها بسیار بازی می‌کنند، تصاویر زیر، از فرزند ۱ روزه اوتر است که روی شکم مادرش به خواب‌رفته است و توسط کانی لونهاگن در دریاچه بزرگ جزر و مدی در آکواریوم مونتری بی گرفته‌شده است. این اوتر در تاریخ ۲۰/۱۲/۲۰۱۵ به دنیا آمده است. مسئول باغ‌وحش می‌گوید”مادر، یک اوتر وحشی بوده که برای نگه‌داری فرزندش از دست بقیه حیوانات و روزهای طوفانی، به این دریاچه پناه آورده است.

اوتری در آغوش مادر

اوتری در آغوش مادر

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست