فضا و نجوم

گذر ایستگاه فضایی بین‌المللی از مقابل سیاره زحل (جعلی بود!)

نوشته شده توسط مریم فخیمی

همین ابتدای کار باید بگوییم پس از انتشار این خبر در پنجم بهمن ماه ۱۳۹۴؛ در تاریخ (۹ بهمن ۱۳۹۴) مشخص شد این خبر که در رسانه های مختلف جهان نیز بدان پرداخته شده بود جعلی از آب در آمده ( برای مشاهده جعلی بودن این خبر به اینجا بروید)؛ حالا این خبر را می توانید مطالعه کنید. 🙂
جولین وسل ستاره‌شناس و عکاس نجومی آلمانی، توانست در شامگاه ۲۵ دی ۹۴، تصویری جذاب از عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از مقابل سیاره زحل ثبت کند.
او در حومه شهر دالمن آلمان به کمک تلسکوپ ۱۰ اینچی خود و با سرعت ۴۲ فریم در ثانیه، از این گذر فیلم‌برداری کند. گذر ایستگاه فضایی از مقابل زحل فقط دو صدم ثانیه طول کشید.
وسل درباره نحوه ثبت این تصویر گفت: «ایستگاه فضایی با سرعتی درحدود ۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت از مقابل سیاره زحل عبور کرد و این یک تلاش جذاب برای من به عنوان یک عکاس نجومی بود. وضعیت جوّی نسبتا ناپایدار اعلام شده بود، اما من خوش شانس بودم و درست در زمان عبور، شرق آسمان صاف شد و توانستم این گذر را ثبت کنم. ثبت چنین تصویری نیازمند صبر، زمان‌بندی مناسب، آمادگی و البته کمی خوش‌شانسی بود.»
تصویری که وی از عبور ایستگاه فضایی از مقابل زحل ثبت کرده در وب‌سایت عکس روز نجوم ناسا نیز منتشر شده است. ایستگاه فضایی بین‌المللی در فاصله‌ حدود ۴۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارد و هنگام ثبت این تصویر، سیاره‌ زحل حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت.
جولین وسل، پیش از این در ۹ خرداد ۹۴ نیز تصویری از عبور ایستگاه فضایی از برابر سیاره مشتری ثبت کرده بود.

سیاره زحل

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست