طبیعت و محیط زیست

ابزارهای یک انسان باستانی در اندونزی

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

ابزارهایی از یک گونه باستانی انسان در جزیره سولاویسی اندونزی یافت شده که یک کشف مهم برای مشخص شدن مسیر مهاجرتهای انسان‌های باستانی محسوب می‌شود.
قدمت این ابزارهای سنگی در آزمایش تاریخ‌نگاری اورانیوم بین ۱۱۸ تا ۱۹۴ هزار سال برآورد شده است. دندان‌هایی از گونه‌های جانوری شبیه به ماموت، گاومیش و خوک نیز در محل کاوش‌ها پیدا شده که بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار سال قدمت دارند. این کشف نیز از آن جهت اهمیت دارد که حیوانات عظیم‌الجثه کمتر در جزیره‌ها دیده می‌شوند.
بر اساس یافته‌های موجود؛ انسان امروزی با نام علمی «هومو ساپینس» حدود ۵۰ هزار سال پیش از آسیا وارد جزایر اندونزی شده است. پس این ابزارها نمی‌تواند به هومو ساپینس تعلق داشته باشد. اما یک گونه دیگر انسان هم یک میلیون سال پیش از خاک اصلی آسیا وارد اندونزی شد و شاید سازندگان این ابزارها فرزندان همان مهاجرین باشند.
گونه سازنده این ابزارهای ابتدایی مشخص نیست ولی سه گونه به عنوان کاندیدا معرفی شده‌اند:
۱.هومو فلورنسینس: انسان کوتاه‌قد و کوچکی که تا ۱۲ هزار سال پیش در جزیره فلورس زندگی می‌کرد. فسیل‌های آن‌ها فقط در این جزیره پیدا شده ولی برای رسیدن به فلورس احتمالا باید از سولاویسی هم گذشته باشند.
۲. هومو ارکتوس: یک فسیل معروف از این گونه با قدمت ۷۰۰ هزار سال در جزیره جاوه اندونزی پیدا شده است.
۳. انسان دنیسوایی: گونه مرموزی که به تازگی شناسایی شده و اطلاعات چندانی از آن نداریم اما با توجه به شواهدی از شباهت‌های ژنتیکی میان بومیان گینه نو و جزایر ملانزی با انسان دنیسوایی احتمال داده می‌‌شود که آن‌ها به این منطقه هم وارد شده باشند و سولاویسی بزرگترین و قدیمی‌ترین جزیره در مسافت بین خاک اصلی آسیا و گینه نو است.
جزئیات این کشف در شماره ژانویه ۲۰۱۶ نشریه نیچر به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده

محسن کاظم پور