آخرین اخبار

نهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت، در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می گردد…

تاریخ خلقت انسان نشان می‌دهد که بشر به لحاظ علاقه مندی و کنجکاوی برای گردش در زمین که دو سوم آن‌ را آب (دریا و اقیانوس) و یک سوم آن‌ را خشکی فرا گرفته،‌ به‌دنبال نیروی فوق بشری بوده که بر سرعت و قدرت گام‌های خویش بیفزاید تا بتواند به نقاط دوردست در زمین و آسمان سفر کند. کتاب‌های آسمانی نیز با تشویق بشر در ادوار تاریخ، مشوق این کاوش علمی بوده اند. بسیاری از آیات کریمه قرآن نیز بشر را به گردش در زمین به‌منظور کسب آگاهی و علم بیشتر دعوت (آیه ۷۱ سوره نمل) و حتی انسان را دعوت به سفر به فضا نموده است ولی فرموده ابزار این سفر پیشرفت علمی بشر می‌باشد. (آیه ۳۳ سوره الرحمن) جالب است در جای دیگر انسان را به تعمق در چگونگی ایجاد قوای محرکه در پرندگان برای آشنایی با سفرهای هوایی دعوت می‌نماید. (آیه ۱۹ سوره ملک) و آیه دیگری در قرآن که بعد از یادآوری بر وسائل نقلیه آن زمان، خلقت وسائل نقلیه سریع‌تر را در آینده پیش‌بینی می‌نماید.(آیه ۸ سوره نحل)
در عصر حاضر وجود انواع قوای محرکه، جزئی از زندگی انسان‌ است و ضرورت آن انکارناپذیر می‌باشد. تحول و نوآوری در این صنعت آنچنان با سرعت به وقوع می‌پیوندد که لحظه‌ای غفلت از فناوری‌های جدید موجب سال‌ها عقب‌افتادگی از پیشرفته ‌ترین فناوری‌های قوای محرکه می‌شود.
موتورهای درون‌سوز دونیرو، دوگانه‌سوز، دوسوختی، دو مرحله‌‌ای، دوار، ترکیبی، با انرژی‌های تجدیدپذیر، استرلینگ، هواسوز، توربینی، پرخوران، با سوخت‌های ترکیبی و سازگار با محیط زیست، هیدروژنی و قوه سوختی و غیره انواع فناوری جدید در قوای محرکه است، لذا ضرورت برگزاری همایش و نشست‌های علمی، چاپ مقالات در نشریات علمی پژوهشی و برگزاری کارگاه‌ها و سخنرانی‌های علمی برای دستیابی به فناوری جدید امری اجتناب‌ناپذیر است.
ار این رو نهمین همایش بین المللی “موتورهای درونسوز و نفت” با محوریت تدوین راهبرد سوخت و قوای محرکه، سوخت‌های نوین و پاک، فناوری‌های نوین موتور، احتراق در موتورهای درونسوز و مهار آلایندگی ناشی از آن، آلایندگی موتورهای درونسوز در کلان شهرها، دینامیک سیالات موتورهای درونسوز، صدا و ارتعاشات، مدیریت و تنظیم موتور، روانکاری، خنک‌کاری و انتقال حرارت، تطابق موتور با خودرو، مهندسی مواد در موتور و قطعات جانبی، علل خرابی و فرایندهای بهبود قطعات، طراحی و ساخت موتورهای درونسوز و قطعات آن
و روش‌های آزمایشگاهی، عددی و صحه گذاری نوین ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۴ در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می گردد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست