طبیعت و محیط زیست

جنگ حیات وحش در بوتسوانا

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

محققان در دلتای رود اوکاوانگو بوتسوانا شاهد حدود ده دقیقه جنگ میان چند ویلدبیست و یک گله سگ وحشی آفریقایی در حضور چند تمساح بودند و از مراحل مختلف این نبرد تصویربرداری کردند.
سگ وحشی آفریقایی (برخلاف نامش ارتباط نزدیکی با سگ اهلی ندارد) یک گونه در خطر انقراض است که مهارت فوق‌العاده‌ای در شکار گروهی دارد. تقریبا ۸۰ درصد شکارهای آن‌ها با موفقیت به پایان می‌رسد درحالیکه شیرها فقط در ۱۰ درصد موارد شکار خود موفق می‌شوند. تاکتیک شکار آن‌ها در زمان حمله به حیوانات بزرگی مثل ویلدبیست این است که آن‌ها را ترسانده و وادار به دویدن کنند. سپس با کار گروهی بین گوساله‌ها و بالغین فاصله بیندازند تا شکار گوساله‌ها ممکن شود.
اما این بار ویلدبیست‌ها برای نجات جان دو گوساله خود وارد نبرد تن به تن با گله شکارچی شدند. آنها چندین بار گوساله‌های خود را از دست سگ‌ها نجات دادند اما دوباره با حمله دشمن روبرو شدند. در یک مقطع یکی از ویلدبیست‌ها که با شاخ خود به سگ‌ها حمله کرده بود به اشتباه به یکی از گوساله‌ها ضربه زد و آن را به هوا پرتاب کرد. اما شجاعت بی‌نظیر ویلدبیست‌ها بی‌نتیجه ماند و نتیجه جنگ شکار هر دو بچه ویلدبیست بود.

جنگ حیات وحش در بوتسوانا جنگ حیات وحش در بوتسواناجنگ حیات وحش در بوتسوانا

این نزاع آنقدر طولانی و پرهیاهو شد که یک تمساح به قصد دزدیدن طعمه سگ‌های وحشی از رودخانه بیرون آمد اما سگ‌ها فورا آن را محاصره کردند. در همین مقطع یکی از ویلدبیست‌ها دوباره به سمت سگ‌ها حمله‌ور شد اما گله سگ‌ها او را تعقیب کرده و در گوشه‌ای از رودخانه او را به دام انداختند. در این شرایط انتظار می‌رفت که یکی از تمساح‌ها کار این ویلدبیست را یکسره کند که این اتفاق نیفتاد و او با خوش‌شانسی خود را نجات داد. در همین مقطع یک تمساح بسیار بزرگ به سمت طعمه سگ‌های وحشی حرکت کرده بود که سگ‌های وحشی به او حمله کرده و دوباره طعمه خود را پس گرفتند.
دیدن صحنه کشته شدن هیچ حیوانی جالب نیست اما ویلدبیست‌ها سال آینده دوباره در همین فصل بچه‌دار خواهند شد و احتمالا این اشتباه را تکرار نخواهند کرد که وقتی سگ‌های وحشی نزدیک آن‌ها هستند در کنار یک رودخانه قرار گرفته و راه فرار خود را ببندند. سگ‌های وحشی آفریقایی هم باید بچه‌های خود را سیر کنند. آن‌ها در خطر انقراض قرار دارند در حالیکه ویلدبیست جمعیت چند میلیونی در دشت‌های آفریقا دارد.

درباره نویسنده

محسن کاظم پور

دیدگاه شما چیست