فضا و نجوم

گل می‌روید به فضا…!

نوشته شده توسط سعید عباسی

بازشدن گلبرگ‌های نوعی گل در ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان را خوشحال کرد. این گل که گونه‌ای از گل آهار است، پس از حدود دو ماه، گلبرگ‌های زیبای خود را در حضور اسکات کلی، فضانورد آمریکایی باز کرد.
این موفقیت، به عنوان بخشی از برنامه ویژه ناسا برای پرورش و آزمایش چند نوع گیاه در ایستگاه بین‌المللی فضایی است. البته این دستاورد، نتیجه مسیر سخت و پیچیده‌ای است که این گیاه طی کرده و بالاخره توانسته است خود را با شرایط بی‌وزنی وفق دهد. در اوایل، رشد گیاه با مشکلاتی مواجه بود، ولی حدود یک‌ ماه پس از شروع ماموریت، شرایط بهبود پیدا کرد و بالاخره در ۲۶ دی ۱۳۹۴، گلبرگ‌های زرد و نارنجی گل آهار بازشدند.
این گل، نخستین گیاهی نیست که در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرورش داده شده است. اما از لحاظ شرایط و پیچیدگی عملیات و نیز ساختار و نوع گیاه مورد آزمایش، نسبت به موارد قبلی پیشرفت بزرگی محسوب می‌شد. از جمله تفاوت‌های مهم بین این گیاه و گیاهان قبلی، می‌توان به زمان رشد کامل آن که بین ۶۰ تا ۸۰ روز است، اشاره کرد. فضانوردان پیش از این در ایستگاه فضایی بین‌المللی موفق به پرورش کاهو و گل آفتابگردان شده بودند.
با موفقیت گیاه آهار و گلدهی آن، راه برای پرورش سایر گیاهان با ساختارهای متفاوت و احتمالا پیچیده‌تر باز خواهد شد. اکنون فضانوردان می‌توانند کیلومترها بالاتر از خانه، از رشد گیاهان در کنار خود لذت ببرند و بوی زمین را حس کنند.

درباره نویسنده

سعید عباسی

دیدگاه شما چیست